Telemarketerzy to prawdziwa zmora. Choć zgodnie z prawem powinni dzwonić wyłącznie w określonych przypadkach, w efekcie nękają wszystkich jak leci.

Uciążliwość tych niechcianych telefonów wzmacnia fakt, że nigdy nie dają dojść człowiekowi do słowa i nie akceptują odmowy na proponowane przez siebie produkty czy usługi. Na szczęście istnieją sposoby, by szybko zakończyć tego typu niewygodne rozmowy.

Rozporządzenie o ochronie danych osobowych (RODO) dało konsumentom do ręki skuteczną broń przeciwko telemarketerom. Zgodnie z nowymi przepisami telemarketerzy muszą bowiem spełnić szereg wymogów, by móc dzwonić do ludzi z ofertami sprzedaży lub zaproszeniami na wydarzenia.

Jednym z nich jest konieczność pozyskania numeru zgodnie z przepisami, co oznacza również otrzymanie zgody właściciela na przechowywanie i przetwarzanie swojego numeru telefonu w celach marketingowych.

Ponadto telemarketer na początku każdej rozmowy zobowiązany jest do poinformowania o tym, że dzwoni z ofertą marketingową. Musi przy tym zapytać, czy może ją przedstawić i otrzymać na to zgodę.

Telemarketer na życzenie rozmówcy musi mu również udzielić informacji o tym, kto jest administratorem jego danych. Już na tym etapie większość natrętnych dzwoniących rezygnuje z prób wciśnięcia konsumentowi niechcianej usługi.

Co jednak, gdy telemarketer odpowie, że numer został losowo wygenerowany przez komputer? Otóż taki system generowania numerów musiałby działać niezgodnie z prawem. W tej sytuacji wystarczy poinformować telemarketera o możliwym naruszeniu prawa i poprosić o podanie nazwy oraz adresu firmy.

Natrętny telemarketer z pewnością się rozłączy, gdy zostanie poinformowany, że sprawa zostanie zgłoszona do Urzędu Komunikacji Elektronicznej oraz Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.


Portal "Życie" informuje... ZASKAKUJĄCA INFORMACJA! ZROBIMY ZAKUPY JEDNAK W KAŻDĄ NIEDZIELĘ

Warto przypomnieć... MASZ TELEFON W SIECI PLAY? NO TO MASZ SPORY PROBLEM!

Na portalu "Życie" dowiesz się także... DZWONI DO CIEBIE KTOŚ SPOD TEGO NUMERU? ZASTANÓW SIĘ, ZANIM ODBIERZESZ I STRACISZ PIENIĄDZE!