Choć jeszcze niedawno była to tylko koncepcja, która nie brzmiała na realną, a na pewno nie w najbliższych latach – już niedługo sklepy autonomiczne staną się rzeczywistością.

Już do połowy przyszłego roku Take&Go zapowiada uruchomienie ponad 20 autonomicznych punktów. Amazon Go planuje wejście na polski rynek za 2-3 lata.

Klientom autonomicznych sklepów niestraszne będą niedziele i święta – placówki będą otwarte. Na miejscu nie zastaniemy kolejek do kas ani kasjerów, a transakcje będą bezpieczne.

Niestety w sklepach autonomicznych wybór produktów będzie mniejszy niż w tradycyjnych. Dodatkowo ceny prawdopodobnie będą nieco wyższe niż w zwykłych „spożywczakach”. Niemniej jednak będzie to świetne rozwiązanie dla wielu osób.

W USA od niedawna funkcjonuje Amazon Go. By zrobić zakupy w ich autonomicznym sklepie, należy pobrać aplikację i zalogować się przez konto na Amazonie. Następnie należy przyłożyć wyświetlający się na ekranie kod QR do czytnika – wtedy bramki otworzą się.

Różnicą między Amazonem a Take&Go jest fakt, że Amazon posiada inteligentne półki i śledzi klientów, używając kamer, zaś Take&Go korzysta z etykiet RFID.

Jak podaje Interia, we wnętrzu amerykańskiego sklepu autonomicznego jest mniej towarów, ale są lepiej pogrupowane na sklepowych półkach. Dodatkowo nie trzeba skanować produktów. Wystarczy po prostu wyjść ze sklepu, a już po chwili w aplikacji otrzymamy rachunek ze zdjęciami, nazwami i cenami kupionych produktów.

Niektórym może się nie spodobać brak możliwości podglądu koszyka w aplikacji w każdym momencie, jednak w razie błędu można zgłosić reklamację – do jej rozpatrzenia będą sprawdzane nagrania.

Aplikacja sklepu tworzy kod jednorazowy dla klienta, dzięki czemu zakupy są bezpieczne.

Sklepy autonomiczne mają sporo plusów – brak kolejek, możliwość zrobienia zakupów w nocy, w niedziele i święta, bezpieczne transakcje. Mniejsza ilość produktów może być plusem, ponieważ oszczędzi nam to czasu na wybieraniu towaru.

Póki co działa jeden sklep autonomiczny Take&Go, który otwarto we wrześniu 2019 roku.

Przypomnij sobie o… DO SIECI TRAFIŁ NAJNOWSZY TELEDYSK CLEO! W PROJEKT ZAANGAŻOWANY BYŁ M.IN. ROBERT LEWANDOWSKI

Jak informował portal Życie: CZY SMARTFONY NAS PODSŁUCHUJĄ? OTO WYNIKI BADAŃ, KTÓRE PRZEPROWADZILI EKSPERCI

Portal Życie pisał również o… KORZYSTASZ Z TEJ PRZEGLĄDARKI? KONIECZNIE JĄ ZAKTUALIZUJ - CHODZI O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO!