Największe polskie banki postanowiły przypomnieć Polakom o bardzo ważnej kwestii. O co chodzi?

Banki informują Polaków, że od jutra koniec pewnego okresu

Jak podaje BiznesInfo, największe banki, m.in. PKO BP, Santander, ING czy mBank już przypominają klientom o pewnej rzeczy. Chodzi o tzw. wakacje kredytowe. Co to znaczy?

Dla Polaków oznacza to po prostu większe koszty – około 300 tysięcy z nas będzie musiało na nowo opłacać pełne raty kredytu.

Pieniądze. Źródło: Youtube
Pieniądze. Źródło: Youtube

Wakacje kredytowe zostały wprowadzone przez banki na samym początku ogłoszenia stanu epidemii w naszym kraju. Uczyniono to ze względu na zamrożenie gospodarki w Polsce, a co za tym idzie, gorszą sytuację finansową kredytobiorców.

Związek Banków Polskich proponował wtedy przyznanie tzw. wakacji kredytowych na 3 lub 6 miesięcy. Konsumenci mogli zawiesić sobie kredyty hipoteczne oraz konsumpcyjne na zasadach, które były ustalane przez poszczególne banki – niekiedy zawieszenie kapitału, a czasami kapitału oraz odsetek.

Po wprowadzeniu nowej możliwości skorzystano z niej w przypadku 924 tys. kredytów, z których 600 tys. jest już spłacane. Polacy, którzy w dalszym ciągu nie płacili kredytów przez odroczenie rat, już od października będą musieli znów przeznaczać pieniądze na spłaty.

Pieniądze. Źródło: nto.pl
Pieniądze. Źródło: nto.pl

Co więcej, część kredytobiorców zapłaci jeszcze wyższe sumy – niektóre banki zdecydowały, że odroczone raty zostaną doliczone do kolejnych, a czas spłaty całego kredytu nie wydłuży się.

I choć stopa referencyjna od maja jest zmniejszona do 0,1%, to prawdopodobnie osoby, które skorzystały z wakacji kredytowych, nie otrzymają możliwości skorzystania również z tej ulgi.

Przypomnij sobie o… NIESAMOWITE WIEŚCI O SYNU MILIARDERA JANA KULCZYKA, MIAŁ WIELKI GEST! SEBASTIAN KULCZYK PRZEKAZAŁ POTĘŻNY CZEK DLA JEDNEGO ZE SZPITALI W POLSCE

Jak informował portal Życie: INSTYTUT METEOROLOGII I GOSPODARKI WODNEJ OSTRZEGA. W NIEKTÓRYCH REGIONACH NASZEGO KRAJU MOŻE BYĆ NIESAMOWICIE NIEBEZPIECZNIE

Portal Życie pisał również o… OGROMNY WYCIEK DANYCH OSOBOWYCH POLAKÓW. HAKERZY UJAWNILI NUMERY PESEL I INNE PERSONALIA WIELU OSÓB. JAK SPRAWDZIĆ, CZY NASZE DANE SĄ BEZPIECZNE