Co jakiś czas w mediach pojawiają się doniesienia o wyciekach danych osobowych. Takie momenty sprawiają, że wszyscy zaczynamy się zastanawiać, czy nasze personalia na pewno są bezpieczne – a podajemy je w różnych miejscach i nigdy nie mamy stuprocentowej pewności, czy aby na pewno nie ma i nie będzie powodów do niepokoju.

Jak podaje portal Pikio, tym razem dane ujawniono na skutek ataku hakerskiego. Jednymi z ważniejszych informacji, które zdobyli hakerzy, są numery PESEL Polaków – ale to nie wszystko. Kto może czuć się spokojny o swoje personalia, a kto powinien zacząć się martwić?

Wyciek danych. Źródło: Youtube
Wyciek danych. Źródło: Youtube

Hakerzy doprowadzili do wycieku danych osobowych

Wyciek danych osobowych to bardzo poważne zagrożenie, które może dotknąć niemal każdego, kto nie tylko posiada konto w banku, ale np. zarejestruje się w jakimkolwiek serwisie, w którym poda informacje o sobie, lub dokona zakupów za pośrednictwem internetu (a to robi wielu z nas).

Teraz doszło do tego, że hakerzy zdobyli nie tylko numery PESEL, ale między innymi imiona oraz nazwiska, adresy mailowe i numery telefonów osób, które były klientami dwóch sklepów internetowych.

„Wyciekły dane klientów dwóch aptek internetowych aleleki.pl i sklepu z produktami ekologicznymi aleeko.pl: PESELE, nr tel., maile i szczegóły transakcji - bez nr kart płatn. i kont. To atak hakerów, nie wiadomo jak duży był wyciek” – informuje Joanna Mąkosa, dziennikarka radia ZET.

Wyciek danych. Źródło: Youtube
Wyciek danych. Źródło: Youtube

Jest duża szansa, że hakerzy dopuścili się ataków także na inne sklepy internetowe, używające tego samego oprogramowania. Apteka twierdzi, że hakerzy nie zdobyli numerów kont bankowych ani numerów kart płatniczych klientów, gdyż nie włamali się do szczegółów transakcji.

Osoby odpowiedzialne za aptekę internetową informują, że wszczęto stosowne procedury i zgłoszono sprawę do Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Przypomnij sobie o… TRUDNE CHWILE W ŻYCIU BEATY SZYDŁO. ODESZŁA WAŻNA DLA NIEJ OSOBA. BYŁA PREMIER WSPOMINA JĄ W MEDIACH SPOŁECZNOŚCIOWYCH

Jak informował portal Życie: DANUTA MARTYNIUK DOCZEKAŁA SIĘ ZWROTU PREZENTÓW OD BYŁEJ SYNOWEJ. ŻONA ZENKA MARTYNIUKA JUŻ NIE BOI SIĘ O NAJCENNIEJSZĄ RODZINNĄ PAMIĄTKĘ

Portal Życie pisał również o… WARSZAWA: OZONOWANIE ULIC ODBYWA SIĘ KILKA RAZY W TYGODNIU. LICZBA ZDEZYNFEKOWANYCH ŁĄCZNIE MIEJSC PUBLICZNYCH JEST NIEBOTYCZNIE WYSOKA