Jak podaje portal "Biznes Info", rządzący mają zamiar wprowadzić w życie ustawę, która oskładkuje umowy zecenia. Konsekwencją takiego kroku będzie to, że zamiast do kieszeni emerytów do budżetu państwa trafi 2,5 mld zł.

Emeryci mniej zarobią na umowie zleceniu

Wprowadzenie obowiązkowych składek od umowy zlecenia do pomysł rządzących na podreperowanie budżetu państwa, nadszarpniętego przez kryzys gospodarczy wywołany epidemią koronawirusa. Niestety dla około 750 tysięcy dorabiających emerytów oznacza to niższe przychody.

Zgodnie z założeniami ustawy z tytułu oskładkowania umów zlecenia do budżetu państwa wpłynąć ma 2,5 mld zł. Paradoksalnie pieniądze te mają zasilić system emerytalny. Zmiany w tym zakresie mają zacząć obowiązywać już za kilka miesięcy - w 2021 roku.

YouTube

Nie tylko w emerytów

Oskładkowanie tzw. umów śmieciowych odczują nie tylko dorabiający do niskiego świadczenia seniorzy, ale również każda inna osoba zatrudniona na umowie zleceniu. Eksperci wskazują, że sam pomysł nie jest zły i ma swoje zalety.

" Lepiej jest, kiedy umowy są oskładkowane, bo wtedy mamy lepszą ochronę socjalną wyższe i świadczenia z ubezpieczeń społecznych. Ale powstaje pytanie, czy duża część z tych umów nie powinna być po prostu umowami o pracę" - powiedziała w rozmowie z portalem "Oko Press" doktor Janina Petelczyc z Katedry Ubezpieczenia Społecznego Szkoły Głównej Handlowej.

YouTube

Niestety oskładkowanie umów śmieciowych nie zrówna praw pracowniczych osób na nich zatrudnionych z prawami, jakie mają osoby zatrudnione w oparciu umowę o pracę. Nie ma na przykład możliwości skorzystania z płatnego urlopu wypoczynkowego.

Co sądzicie o takim rozwiązaniu?

To też może cię zainteresować: Lekarze ze szpitala MSWiA zdradzili, jak walka z koronawirusem wpłynęła na chorych na inne choroby. Nie jest dobrze

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Basia Kurdej-Szatan nową fotką z dzieckiem rozpętała dyskusję. Aktorka odpowiedziała na krytykę fanów

O tym się mówi: Nowa postać mocno namiesza w serialu „M jak miłość”. Fani mogą być zaskoczeni tym, jak potoczą się losy ich ulubionych bohaterów