Pomimo, że przychodzą już pierwsze przymrozki i sezon na prace pracę w ogrodzie powoli się kończy, pamiętajmy o zabiegach, które pomogą przetrwać zimę naszym roślinom.

Drzewa i krzewy ozdobne, które są wrażliwe na mróz, potrzebują osłony w postaci kopczyków, które usypujemy z ziemi. Do takich roślin należą róże, powojniki, hortensje i budleje. Natomiast ciepłolubne rośliny zimozielone, różaneczniki, laurowiśnie, pierisy powinniśmy osłonić w całości. Do osłony możemy wykorzystać agrowłókninę, słomę, a nawet gruby papier. Pod delikatnymi roślinami z płytką bryłą korzeniową ściółkujemy ziemie. Magnolie, różaneczniki, pierisy warto chronić poprzez usypanie wokół rośliny warstwy kory, liści albo gałązek iglaków.

Podobną okrywę z gałązek iglaków, suchych liści czy kory, stosujemy na niedawno posadzone rośliny cebulowe lub ciepłolubne odmiany bylin – wrzosy, wrzośce. Dopóki ziemia nie jest zamarznięta, można sadzić cebulki kwiatów, które zakwitną wiosną.

Pamiętajmy o ochronie dwu- i jednorocznych kwiatów. Malwy, bratki, goździki brodate potrzebują okrywy, która ochroni je przed mrozem i wysuszeniem przez słońce. Zbieramy nasiona, oczyszczamy je i dosuszamy w mieszkaniu. Najlepiej w papierowych torebkach, w temperaturze 5-10°C.

Trawę kosimy dopóki rośnie. Zimą powinna być niska. Dzięki temu lepiej przetrwa pod śniegiem i szybciej rozpocznie wzrost na wiosnę. Pamiętajmy o regularnym zgrabianiu liści aby pozostawione na trawniku nie powodowały jego przebarwień. Na bieżąco usuwajmy wszystkie kretowiska aby rozsypana ziemia nie zadusiła trawy.

Kończą się zbiory warzyw. Zbieramy pozostałe główki kapusty, pory, pietruszkę. Usuwamy resztki roślin, aby uniknąć szkodników i chorób w następnym sezonie. Możemy wysiać już marchew, pietruszkę i koper na wczesnowiosenne zbiory.

Zobacz co przyciąga turystów do Czarnobyla: STREFA WYKLUCZENIA PRZYCIĄGA TURYSTÓW. W TYM ROKU POBILI REKORD

Sprawdź czy kupiłeś te produkty. Mogą być niebezpieczne dla zdrowia: W JEDNYM Z BULIONÓW SPRZEDAWANYCH W SKLEPACH WYKRYTO SZKŁO! GIS WYCOFUJE PRODUKT ZE SPRZEDAŻY

Dominika Koba