Parujące szyby to uciążliwy problem kierowców. Szczególnie pojawia się on w okresie jesienno-zimowym. Jednak są sposoby, które skutecznie pozwalają temu zapobiec. Przygotowaliśmy dla was jeden z nich. 

Zaparowane szyby mogą wynikać z bardzo wielu przyczyn. Najczęściej są jednak wynikiem tego, że kiedy na zewnątrz spada temperatura, w samochodzie gromadzi się dużo więcej wilgoci.

Im niższa temperatura powietrza na dworze, a wyższa w aucie, tym większe prawdopodobieństwa parowania szyb. Dochodzi wówczas do tzw. mieszania się powietrza. Ciepłe w styczności z zimnych „uniesie się”  do góry i osiądzie na szybach.

Problem nie jest na tyle kłopotliwy, jeśli posiadamy sprawnie działającą klimatyzację. Z kolei, jeśli jej nie mamy, zaparowane szyby mogą być poważnym wyzwaniem dla kierowcy, walczącego z ograniczoną widocznością.

Jak sobie z tym radzić?

Najprościej byłoby po prostu pozbyć się całej wilgoci z samochodu oraz dbać o to, by się w nim nie gromadziła. Jednak, nie da się wykonać tego zadania w 100%. Można natomiast zmniejszyć jej występowanie poprzez, chociażby systematyczne wymienianie dywaników w pojeździe. Warto także pamiętać o włączeniu zewnętrznego obiegu powietrza bezpośrednio po wejściu do samochodu.

Co zrobić, by zapobiec parowaniu szyb w przyszłości?

Najlepiej stworzyć domowy pochłaniać wilgoci. Prezentowany przez nas sposób jest naprawdę prosty. Wystarczy mieć dwie skarpetki, odrobinę żwirku dla kota i rolkę taśmy klejącej.

Co trzeba zrobić najpierw? W pierwszej kolejności należy włożyć rolkę taśmy do skarpety, a następnie wsypać do niej silikonowy żwirek. Później trzeba wyjąć rolkę i mocno zawiązać skarpetkę. Tak przygotowany pochłaniacz należy pozostawić w samochodzie np. na desce rozdzielczej.

Problem zaparowanych szyb powinien zniknąć, a wszystko za sprawą owego żwirku, który skutecznie wchłonie nadmiar wilgoci.  Chcesz się przekonać, czy ten sposób naprawdę działa? Wypróbuj go w swoim samochodzie.

Potrzebujesz więcej niezawodnych, domowych sposobów? Sprawdź ten artykuł: CHCESZ POZBYĆ SIĘ MOLI Z SZAFY? OTO ŁATWE I SKUTECZNE SPOSOBY! 

Dowiedz się także, jak poradzić sobie z innymi nieproszonymi lokatorami w twoim domu: NIEPROSZENI LOKATORZY. POZNAJ DZIESIĘĆ SZKODNIKÓW, KTÓRE MOŻESZ MIEĆ WE WŁASNYM DOMU

Weronika Wojciechowska