Barszcz Sosnowskiego to roślina, która jest niebezpieczna dla zdrowia. Z tą niepozoru zwyczajną, do złudzenia przypominającą chwast rośliną, lepiej się nie spotkać. „Zemsta Stalina” – bo taką potoczną nazwę posiada roślina, jest ogromnie niebezpieczna dla zdrowia!

Niepozorna zielona roślina, która nie wygląda groźnie – z daleka można uznać, że to tylko zwykły chwast. Niestety, prawda jest zupełnie inna, a spotkanie z nią może zakończyć się tragedią.

Barszcz Sosnowskiego. Źródło: kurierlubelski.pl
Barszcz Sosnowskiego. Źródło: kurierlubelski.pl
Barszcz Sosnowskiego. Źródło: kurierlubelski.pl

Roślina ta uznawana jest za inwazyjną, sklasyfikowana została w 1944 roku. Na początku wykorzystywano ją jako roślinę pastewną, jednak zauważono, że jest groźna dla zdrowia, więc zaniechano tych praktyk, a pozostawione uprawy zaczęły się rozprzestrzeniać w bardzo szybki i agresywny sposób.

Chwast degraduje środowisko, a sok, który wydzielają świeże egzemplarze, jest trujący – objawia się to zmianami skórnymi.

Na terenie Polski obowiązuje zakaz uprawy, sprzedaży oraz rozmnażania chwastu, który – niestety – występuje w naturze.

Jakie są objawy i skutki poparzenia barszczem Sosnowskiego?

Barszcz Sosnowskiego trujący chwast zawierający w swoim składzie furokumaryny. Związki te wywołują poparzenia wtedy, kiedy wchodzą w reakcje ze słońcem. Na skórze mogą pojawić ssie bezpośrednio po kontakcie z Barszczem lub nawet kilka godzin później! Podczas kontaktu z rośliną najbardziej ucierpią ci, którzy posiadają delikatną skórę lub jasną karnację. Wśród takich osób wyróżniamy także dzieci. Chwast może zrobić krzywdę także alergikom, u których może pojawić się nawet wstrząs anafilaktyczny.

Najłagodniejsze odmiany poparzeń Barszczem Sosnowskiego to głownie zaczerwienienia oraz wysypka. U tych, u których objawy są znacznie mocniejsze zauważymy poparzenia, bąble oraz rozlegle rany skórne.

Barszcz Sosnowskiego. Źródło: wp.pl
Barszcz Sosnowskiego. Źródło: wp.pl
Barszcz Sosnowskiego. Źródło: wp.pl

Przypomnij sobie o… MAŁGORZATA KIDAWA-BŁOŃSKA PŁAWI SIĘ W LUKSUSACH. PO OSTATNICH WYDARZENIACH REALIZUJE PASJĘ W OTOCZENIU EKSKLUZYWNYCH SAMOCHODÓW

Jak informował portal Życie: AGNIESZKA WOŹNIAK-STARAK JEST GOTOWA NA POWRÓT TVN? JAKIE PLANY ZAWODOWE MA POPULARNA PREZENTERKA

Portal Życie pisał również o… KRZYSZTOF CUGOWSKI SZCZERZE O SWOIM STANIE ZDROWIA. „W MOIM PRZYPADKU ODLEGŁE PLANOWANIE JEST DOSYĆ ŚMIESZNE”. CO MU DOLEGA