Aktorka Anna Dereszowska ma 38 lat, ale już zaczęła się zastanawiać, z czego utrzyma się na starość. Postanowiła oszczędzać na swoją emeryturę i chciałaby, by za jej przykładem poszli inni.

Nie od dziś wiadomo, że w Polsce nawet gwiazdy nie mogą się pochwalić wysokimi emeryturami. Fakt, jeśli w dalszym ciągu pracują, mają pieniądze z kontraktów czy koncertów, jednak na starość nie jest tak kolorowo.

W większości artyści w Polsce prowadzą działalność gospodarczą i płacą najniższe składki ZUS. Bywają sytuacje, że nie wypracowują nawet najniższej emerytury.

Problem niskich świadczeń dotyka także – prawdopodobnie jeszcze bardziej – zwykłych Polaków, szczególnie zaś kobiety.

Anna Dereszowska zamieściła na swoim Instagramie filmik, w którym przekonuje, że warto zacząć oszczędzać na emeryturę. Mówi w nim, że sama już myśli o „jesieni życia”.

– Jako pragmatyczna Ślązaczka od zawsze myślę „na zaś” i inwestuję to, co uda mi się odłożyć. Niemniej dopiero niedawno zaczęłam się poważnie zastanawiać nad swoją przyszłą emeryturą. Ile uda mi się na nią zaoszczędzić, aby godnie żyć. Czas leci nieubłaganie, a tu każdy rok się liczy – mówi w rozmowie z Faktem.

– Dotyczy to w szczególności kobiet. Żyjemy dłużej od mężczyzn, a zarabiamy mniej. Mamy więc mniej zgromadzonych pieniędzy na emeryturę.

Wspomniała także, że jej wybór padł na Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego.

– W tym roku dokonam pierwszej wpłaty, żeby móc przy kolejnym rozliczeniu podatku skorzystać z możliwości odliczenia.

IKZE jest długoletnim programem dodatkowego oszczędzania na emeryturę. Daje możliwość zdecydowania, ile chce się wpłacać oraz jak często. Na ten rok maksymalna wpłata to 5718 zł. Ulga podatkowa za 2019 rok może wynieść od 1029,24 (w progu podatkowym 18%) do 1829,76 zł (w 32% progu).

Anna Dereszowska zaznacza jednak, że istnieje wiele możliwości, by oszczędzać na emeryturę. Najnowszą z nich są Pracownicze Plany Kapitałowe. Zasadą ich działania jest comiesięczne wpłacanie środków na rachunek przez pracownika i pracodawcę (w podstawowej wersji pracownik wpłaca min. 2% pensji brutto, pracodawca 1,5%), dokłada się również państwo.

Program jest na etapie wdrażania w największych firmach, które mają ponad 250 pracowników.

– Tak naprawdę nie jest ważne, w jaki sposób każdy z nas będzie oszczędzał, czy w IKZE, czy PPK, czy na koncie oszczędnościowym, czy jeszcze w inny sposób, ważne, żeby już dziś pomyśleć o przyszłości – zaznacza Dereszowska.

– Warto przeanalizować, co jest korzystne, co daje większe zyski itp. Ale zróbmy ten pierwszy krok, zdecydujmy i dajmy sobie szansę.

Chcesz się dowiedzieć więcej o PPK? Zapraszamy: DZIŚ MIJA BARDZO WAŻNY TERMIN NA ZŁOŻENIE WNIOSKU. PAMIĘTAŁEŚ O TYM?

Interesujesz się nowościami ze świata gwiazd? Polecamy: EDYTA GÓRNIAK NA KONFERENCJI PRASOWEJ NOWEGO PROGRAMU TVN. JEJ KREACJA OLŚNIŁA WSZYSTKICH!

Martyna Piotrowska