Młodzi nie spodziewają się, że ślub kościelny będzie ich tyle kosztował. Stawki w niektórych parafiach są niewiarygodnie wysokie.

Koronawirus zmienił śluby kościelne

O swojej historii opowiedziała portalowi Wirtualna Polska, jedna z panien młodych, która brała ślub na początku kwietnia tego roku - Kinga. Koronawirus mocno pokrzyżował jej plany, bowiem w uroczystości mieli towarzyszyć jej przyjaciele oraz rodzina Niestety, według obostrzeń w kościele mogła być tylko ona wraz ze swoim przyszłym mężem i świadkowie oraz osoby sprawujące posługę.

– Oczywiście, gdy rząd wprowadził te obostrzenia, zaczęliśmy się zastanawiać, czy nie przełożyć ślubu na inny termin, ale uznaliśmy, że nie ma to sensu, bo i tak nie planowaliśmy wielkiego wesela, a najważniejsza jest przecież przysięga, którą składają sobie dwie osoby i w sumie nie potrzeba do tego większej asysty – wyznała młoda Panna Młoda dla portalu Wirtualna Polska.

Jak opowiada Kinga, cały ślub w specjalnych warunkach trwał tylko kwadrans. Mimo to, ksiądz nie obniżył młodym stawki za ślub, a jeszcze ją podwyższył.

Panna Młoda wyznała, że na początku rozmów o wysokości wynagrodzenia ksiądz mówił o kwocie 600 złotych, podczas gdy w dniu ślubu zażądał od młodych tysiąca złotych. Uznał, że ten dodatek ma pokryć koszty wyjątkowych warunków przeprowadzenia ceremonii.

– Zapłaciliśmy, bo w takim dniu nie chcieliśmy się wykłócać o pieniądze, choć wydaje mi się to trochę nie w porządku – wyznała Kinga.

Ceny zwalają z nóg

Nie ulega wątpliwości, że koronawrisu mocno sparaliżował również kościoły w całym kraju, a co za tym idzie ograniczył ich wpływy. Wiele osób zdecydowało się na odwołanie takich uroczystości jak ślub, komunia, czy chrzest.

Księża chcą więc w pewien sposób odrobić straty jakie ponieśli. Jednak, jak wyznają portalowi Wirtualna Polska młode małżeństwa, w niektórych parafiach ceny za sakrament małżeństwa po prostu zwalają z nóg.

– 1600 złotych za 45 minut mszy. Zamurowało mnie, gdy usłyszałam z ust księdza cenę za udzielenie ślubu. Kwota z kosmosu. Wprawdzie w tym jest już opłacony organista i kościelny, ale to i tak gruba przesada. W naszej parafii za wszystko się płaci według konkretnego cennika. Zastanawiam się nawet, czy nie zainteresować tym kurii – opowiedziała Ewelina z Mławy.

Warto również zaznaczyć, że od 1 czerwca w kościele obowiązuje „Dekret ogólny Konferencji Episkopatu Polski o przeprowadzaniu rozmów z narzeczonymi przed zawarciem małżeństwa kanonicznego”.

Według nowych zasad duchowny ma obowiązek przeprowadzać z młodymi rozmowę, podczas której ma zadawać pytania, które wielu osobom wydają się bardzo intymnymi pytaniami. Duchowny ma bowiem pytań o nałogi, impotencje oraz niepłodność, a także zaburzenia i choroby psychiczne i przebyte w związku z tym terapie.

Może zainteresuje Cię to: JAK BEZPIECZNIE KUPOWAĆ LEKI? OKAZUJE SIĘ, ŻE SPRZEDAŻ FAŁSZYWYCH LEKÓW JEST DUŻYM PROBLEMEM

Polecamy także: GIS PILNIE WYCOFUJE PRODUKT SPOŻYWCZY ZE SKLEPÓW. SPRAWA JEST BARDZO POWAŻNA

Portal "Życie" informował o: NOWE ZALECENIA DOTYCZĄCE PRZYJĘĆ RODZINNYCH. JAK ODBYWAĆ SIĘ BĘDĄ WESELA I INNE UROCZYSTOŚCI W NAJBLIŻSZYM CZASIE