Wiele osób oczekiwało na moment, w którym zostaną poluzowane przepisy związane z organizacją przyjęć rodzinnych w trakcie pandemii koronawirusa. Teraz wreszcie nadszedł ten moment.

Poluzowano zasady dotyczące organizacji wesel i innych przyjęć rodzinnych

Od 3 czerwca obowiązują nieco inne zasady. Można już organizować przyjęcia, takie jak wesele czy pogrzeb do 150 gości.

Należy pamiętać przy tym o stosowaniu się do wytycznych Głównego Inspektoratu Sanitarnego odnośnie odbywania się takich imprez.

Najważniejsze z nich dotyczą ograniczenia spotkań z osobami wykonującymi usługi w trakcie przygotowywań do minimum. Większość spraw najlepiej załatwiać online.

Nowe zalecenia dotyczące organizacji przyjęć okolicznościowych, źródło: Radio ZET
Nowe zalecenia dotyczące organizacji przyjęć okolicznościowych, źródło: Radio ZET
Nowe zalecenia dotyczące organizacji przyjęć okolicznościowych, źródło: Radio ZET

Zalecenia wydane przez Główny Inspektorat Sanitarny

 • W przyjęciu może uczestniczyć maksymalnie 150 osób.

 • Blaty stolików powinny znajdować się w odległości mininium dwa metry lub jeden metr w przypadku, kiedy zostaną oddzielone specjalnymi przegrodami o wysokości 1 metr powyżej powierzchni stołu.

 • Przy jednym stoliku powinny siedzieć osoby z tej samej rodziny lub jednego gospodarstwa domowego.

Jeśli to niemożliwe zaleca się zredukować liczbę osób przy stole o 20% względem standardowego usadzenia. Oznacza to, że najlepiej, aby goście siedzieli po obu stronach stołu tak, aby nie byli bezpośrednio naprzeciwko siebie.

 • Każdy stół powinien być obsługiwany przez tego samego kelnera lub zespół kelnerów przez całą noc. Na jednego kelnera nie powinna przypadać obsługa więcej niż 15 gości.

 • Zarówno w salach jadalnych, jak i w pobliżu toalet, a także przy wejściu do lokalu oraz w pomieszczeniach socjalnych koniecznie muszą być wyłożone płyny dezynfekujące.

 • Wszystkich gości należy poinformować, że osoby mające objawy infekcji, przebywające na kwarantannie lub podejrzewające, że miały kontakt z zarażonymi nie mogą uczestniczyć w przyjęciu.

 • Przed planowany przyjęciem należy ustalić z obsługą wszystkie zasady obowiązujące w czasie spotkania, a także poinformować o nich zaproszonych gości. Warto uczulić ich, aby stosowali się tych wytycznych.

 • Koniecznym warunkiem jest sporządzenie pełnej listy gości wraz z obsługą imprezy z adresami i telefonymi kontaktowymi. W razie potrzeby będzie można ją szybko udostępnić organom Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

Nowe zalecenia dotyczące organizacji przyjęć okolicznościowych, źródło: Głos Wielkopolski
Nowe zalecenia dotyczące organizacji przyjęć okolicznościowych, źródło: Głos Wielkopolski
Nowe zalecenia dotyczące organizacji przyjęć okolicznościowych, źródło: Głos Wielkopolski

 • Organizatorzy wraz z obsługą przyjęcia powinni zasłonić usta i nos oraz nosić rękawiczki, szczególnie podczas bezpośredniego kontaktu z goścmi lub stosować po każdej usłudze płyn do dezynfekcji. Podczas rozmowy najlepiej zachować odstęp 2 metrów.

 • Goście nie mają obowiązku zasłaniania ust i nosa.

 • Zaleca się, aby jak najczęściej wietrzyć pomieszczenia. Nie należy jednak używać klimatyzacji. Jeśli to nie możliwe to powinno się zadnać, aby filtry do klimatyzacji były regularnie czyszczone wedle instrukcji danego producenta.

 • Na salach jadalnych, korytarzach i w pobliżu toalet w miejscu, gdzie znajdują się płyny dezynfekujące powinna znajdować się informacja przypominającą gościom o częstym myciu i dezynfekowaniu dłoni.

Najlepiej, aby w razie możliwości zachować bezpieczną odległość 2 metrów od innych.

 • Szatnie powinny być zorganizowane w taki sposób, aby ubrania wierzchnie gości nie stykały się ze sobą. W tym celu można wieszać kurtki co drugi wieszak.

 • W toaletach powinny znajdować się jednorazowe ręczniki papierowe. Suszarki muszą być wyłączone.

Nowe zalecenia dotyczące organizacji przyjęć okolicznościowych, źródło: Rzeczpospolita
Nowe zalecenia dotyczące organizacji przyjęć okolicznościowych, źródło: Rzeczpospolita
Nowe zalecenia dotyczące organizacji przyjęć okolicznościowych, źródło: Rzeczpospolita

 • W toalecie oraz w kolejce do tolalety należy zachować bezpieczny dystans 2 metrów.

 • Istnieje możliwość umieszczenia stoisk - barów sałatkowych lub z przekąskami, bufetów, chłodni z lodami czy napojami pod warunkiem, że będą obsługiwane przez konkretnie wyznaczoną osobę z personelu.

 • Raz w ciągu godziny należy przeprowadzić dezynfekcję wszystkich toalet. Warto także pamiętać, aby zadbać też o czystość innych powierzchni wspólnych, które są często dotykane przez ludzi.

 • Po każdym przyjęciu należy dokładnie wyczyścić i zdecynfekować wszystkie powierzchnie. Tekstylia powinny być wyprane w temperaturze minimum 60 stopni Celsjusza z dodatkiem detergentu.

 • Można organizować w jednym obiekcie kilka imprez jednocześnie pod warunkiem, że grupy nie będą się ze sobą stykać. Nie powinno więc być żadnych wspólnych przestrzeni, takich jak toalety, korytarze, szatnie czy wejście do środka.

Może zainteresuje Cię to: PANUJĄCA SYTUACJA BLOKUJE MOŻLIWOŚĆ ORGANIZACJI TRADYCYJNEGO WESELA. NARZECZENI ZAŁAMUJĄ RĘCE, W INTERNECIE NOWE ZJAWISKO

Zobacz także: DOBRA INFORMACJA DLA WSZYSTKICH NARZECZONYCH. PADŁA KONKRETNA DATA WZNOWIENIA ORGANIZACJI WESEL I ODMROŻENIA BRANŻY ŚLUBNEJ

Portal "Życie" informował o: NARZECZENI NIE TAK WYOBRAŻALI SOBIE DZIEŃ SWOJEGO ŚLUBU. NIESPODZIEWANIE POJAWIŁA SIĘ NA NIM DRUGA PANNA MŁODA