Maria Rosa-Krzyżanowska zadebiutowała w telewizji na początku lat 50. To właśnie ona zapowiedziała pierwszy w historii program Doświadczalnego Ośrodka Telewizyjnego.

Spikerka Maria Rosa-Krzyżanowska miała przed sobą świetlaną przyszłość

Maria Rosa-Krzyżanowska była młodą studentką dziennikarstwa i pracowała początkowo w radiu. Piękna i urocza dziewczyna została wybrana do prowadzenia pierwszego programu polskiej telewizji.

25 października 1952 roku Maria Rosa-Krzyżanowska zainaugurowała o godzinie 19:00 działalność telewizji w Polsce. Jej pierwsze słowa brzmiały:

"Dobry wieczór, mili telewidzowie. W dzisiejszym programie ujrzycie..."

Pierwszy program Doświadczalnego Ośrodka Telewizyjnego trwał trzydzieści minut. Zakończyła go również pierwsze spikerka, Maria Rosa-Krzyżanowska.

Eksperci i telewidzowie, których nie było wtedy zbyt wielu – w Polsce były wówczas jedynie dwadzieścia cztery telewizory marki "Leningrad", byli zachwyceni wyglądem i dykcją Marii. Wszyscy wróżyli jej wspaniałą karierę w telewizji. Tak się jednak nie stało.

Jeden błąd zniszczył jej marzenia

Telewizyjna kariera Marii Rosy-Krzyżanowskiej skończyła się równie szybko, jak się zaczęła. Wszystko przez przejęzyczenie na wizji.

Spikerka miała poinformować telewidzów o zakończeniu obchodów miesiąca przyjaźni polsko-radzieckiej. Jednak zamiast tego Maria ogłosiła "zakończenie przyjaźni polsko-radzieckiej".

Jak można się domyślić, to przejęzyczenie nie spodobało się władzom telewizji i Maria Rosa-Krzyżanowska musiała pożegnać się ze srebrnym ekranem.

Maria kontynuowała jednak swoją karierę dziennikarską i pracowała aż do emerytury w Polskim Radiu. Krótko po odejściu na emeryturę, w 1996 roku, kobieta zmarła.

To również może Cię zainteresować: NIEPRAWDOPODOBNE CO MIŁOŚĆ POTRAFI ZROBIĆ Z CZŁOWIEKIEM. PEWNA ZACHOROWANA STARUSZKA ZROBIŁA WSZYSTKO, BY UJRZEĆ SWĄ UKOCHANĄ, NIENARODZONĄ PRAWNUCZKĘ

Portal „Życie” pisał również o: PIERWSZA DAMA STANÓW ZJEDNOCZONYCH WYPOWIEDZIAŁA SIĘ NA TEMAT KRÓLOWEJ ELŻBIETY. PADŁY GORZKIE SŁOWA Z UST ÓWCZESNEJ PREZYDENTOWEJ

Jak informował również portal „Życie”: INTERNAUCI SĄ ZACHWYCENI TYM MINIATUROWYM DOMKIEM W ŚRODKU LASU. WNĘTRZE REZYDENCJI JEST ZASKAKUJĄCO PRAKTYCZNE. UROCZO, ELGANCKO I STYLOWO