Tragiczne wieści są już potwierdzone – sprawę skomentował burmistrz miasta. Mężczyzna, który odszedł, był jednym z wielkich Polaków. Służył jako żołnierz w Armii Krajowej i Narodowym Zjednoczeniu Wojskowym.

Odszedł polski bohater

Jak podaje portal Pikio, burmistrz Lidzbarka Warmińskiego już potwierdził te wieści. Major Lucjan Deniziak odszedł z tego świata. Mężczyzna miał 94 lata.

Żołnierz miał bogatą przeszłość, służył w Armii Krajowej i Narodowym Zjednoczeniu Wojskowym. Po wojnie, w 1947 roku, władze skazały go na osiem lat więzienia.

screen Youtube
Świeca, pamięć, odeszła screen Youtube

Lucjan Deniziak, major o pseudonimie Orzeł, odszedł w niedzielę, 22 listopada, o 21:15. Śmierć przyszła po niego w jego domu w Lidzbarku Warmińskim, co potwierdził burmistrz miasta, Jacek Wiśniowski.

Major pochodził z małych Wojtkowic niedaleko Ciechanowca, przyszedł na świat 18 czerwca 1926 roku. W 1943 trafił do Armii Krajowej, zaprzysiężył go ppor. Stanisław Karolkiewicz, ps. Szczęsny.

Najpierw pełnił funkcję łącznika i kuriera na terenach Białystok – Grodno – Lida – Wilno. Następnie, gdy Rosjanie wkroczyli w okolice Białegostoku, ukrywał się. Został zatrzymany przez żołnierzy Armii Czerwonej w 1944, jednak wtedy zbiegł.

Następnie, w 1945, związał się z 5. Wileńską Brygadą AK, a jeszcze później – z 3. Wileńską Brygadą NZW. Był jednym z uczestników bitwy pod wioską Gajrowskie.

Cmentarz/ YouTube: Telewizja Kutno
Cmentarz/ YouTube: Telewizja Kutno
Cmentarz/ YouTube: Telewizja Kutno

W grudniu 1946, podczas świąt, ponownie złapano go i aresztowano. Ponownie udało mu się go uciec, jednak kolejne aresztowanie miało miejsce już w 1947 roku, wówczas skazano go na 8 lat więzienia. W 1953 roku udało mu się warunkowo opuścić zakład karny.

Trafił do tartaku przy Lidzbarku Warmińskim. Tam właśnie mieszkał do końca. Jeszcze za życia, w 2018 roku, otrzymał Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski z rąk prezydenta Andrzeja Dudy, w 2020 otrzymał Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości. Doczekał się również aktu mianowania na majora.

To też może cię zainteresować: APOLONIUSZ TAJNER ZDRADZIŁ, KOGO WIDZI JAKO SWOJEGO NASTĘPCĘ. KTO ZOSTANIE SZEFEM PZN ZA DWA LATA? MOCNE SŁOWA PREZESA POLSKIEGO ZWIĄZKU NARCIARSKIEGO

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: WARSZAWA: SZPITAL NA STADIONIE NARODOWYM PO PRAWIE MIESIĄCU FUNKCJONOWANIA NADAL ŚWIECI PUSTKAMI. O CO CHODZI? OPOZYCJA CHCE POWOŁAĆ KOMISJĘ ŚLEDCZĄ

O tym się mówi w Polsce: SZPITALE W WARSZAWIE NADAL CZEKAJĄ NA ZAMÓWIONE RESPIRATORY. W UBIEGŁYM TYGODNIU DOSTARCZONO ZALEDWIE DWA. RZECZNICZKA WOJEWODY MAZOWIECKIEGO USPOKAJA

O tym się mówi na świecie: BRYTYJSKI JASNOWIDZ PRZEWIDZIAŁ WYNIK WYBORÓW W USA I POWSTANIE PANDEMII. OPOWIEDZIAŁ, CO NAS CZEKA W 2021 ROKU

Z życia gwiazd: PREZYDENT PEWNEGO MIASTA WRZUCIŁ DO SIECI ZDUMIEWAJĄCE NAGRANIE. DRWI ZE SŁAWOMIRA ŚWIERZYŃSKIEGO. POLITYK NIE ZOSTAWIŁ NA GWIAZDORZE SUCHEJ NITKI