Owady są prawdziwą zmorą tego lata. Oprócz wszechobecnych komarów okazuje się, że uciążliwe są także osy. Ukąszenie po nich jest znacznie bardziej uciążliwe. Jak sobie z nim poradzić?

Owady. Screen: Zielonyogrodek.pl
Owady. Screen: Zielonyogrodek.pl
Owady. Screen: Zielonyogrodek.pl

Dowiedz się co zrobić, gdy ukąsi osa

Ukąszenie osy nie jest dość łatwe do rozpoznania. Towarzyszy mu przede wszystkim opuchlizna. Osa jednak nie zostawia swojego żądła w ciele człowieka, czyli może ugryźć kilka razy.

Jeśli nie jesteś uczulony na jad osy, nie stanowi ona dla Ciebie żadnego zagrożenia. Warto jednak pamiętać, by po użądleniu działać naprawdę szybko. W innym przypadku pozostanie większa opuchlizna.

Gdy użądli nas osa, warto w pierwszej kolejności sięgnąć po okłady z lodu. Można także sięgnąć po maści chłodzące, które złagodzą ból i dadzą poczucie ukojenia. Dzięki temu zmniejszymy opuchliznę i nie będzie ona tak widoczna.

Innym sposobem jest okład z cebuli. W ekspresowym tempie łagodzi on ból. Bezpośrednio po ukąszeniu warto również użyć soku z cytryny lub octu. Neutralizuje to jad osy.

Osoby, które są uczulone muszą naprawdę uważać

W przypadku osób uczulonych na jad osy objawy są zupełnie inne. Przede wszystkim muszą one jak najszybciej skontaktować się z lekarzem i nie próbować żadnych powyższych sposobów.

Ukąszenie przez osę. Źródło: mamadu.pl
Ukąszenie przez osę. Źródło: mamadu.pl
Ukąszenie przez osę. Źródło: mamadu.pl

Osoby uczulone na jad osy mogą mieć dodatkowo takie objawy jak gorączka, rozkojarzenie, problemy żołądkowe, biegunka, trudności z oddychaniem, przyspieszone bicie serca i oddech, drgawki, stan wstrząsu anafilaktycznego.

To również może Cię zainteresować: CZY ANDRZEJ SOŁTYSIK NIE PRZYGOTOWAŁ SIĘ DO ROZMOWY? WPADKA PROWADZĄCEGO „DZIEŃ DOBRY TVN” W ROZMOWIE Z EDYTĄ GÓRNIAK, WOKALISTKA BYŁA ZASKOCZONA

Portal „Życie” pisał również o: POŻAR DOMU WYREMONTOWANEGO W PROGRAMIE "NASZ NOWY DOM". KATARZYNA DOWBOR JEST OBURZONA. CHCE POMÓC POSZKODOWANEJ RODZINIE

Jak informował również portal „Życie”: MAŁGORZATA ROZENEK WYBRAŁA RODZICÓW CHRZESTNYCH DLA HENRYKA, ALE RADOSŁAW MAJDAN NIE CHCE PIERWSZEGO SAKRAMENTU DLA DZIECKA