Każdy dywan, niezależnie od materiału z jakiego jest wykonany oraz swojego koloru wymaga systematycznego czyszczenia. Chodzi nie tylko o pojawiające się na nim plamy, ale także osadzający się kurz i roztocza. Dywan w domu można wyczyścić bezpiecznie i bez konieczności wydawania dużych sum.

Jak wyczyścić dywan domowymi sposobami?

Domowe sposoby czyszczenia dywanu nie wymagają dużych nakładów finansowych i są bezpieczne dla naszego zdrowia. Preparaty chemiczne mogą kosztować krocie i przez sile działanie mogą wywoływać podrażnienia skóry, a nawet błon śluzowych. Wiele gospodyń nie chce ryzykować i posługuje się tymi prostymi, domowymi sposobami.

Przed przystąpieniem do czyszczenia dywanu, należy go dokładnie odkurzyć. Jedną z możliwości czyszczenia dywanu jest sporządzenie mikstury z 1 szklanki amoniaku rozpuszczone w 2 litrach ciepłej wody. W roztworze moczymy gąbkę i czyścimy nią powstałą plamę.

Plamy na dywanie. Źródło: over-clean.pl
Plamy na dywanie. Źródło: over-clean.pl
Plamy na dywanie. Źródło: over-clean.pl

Wykorzystaj ten domowy roztwór na uciążliwe plamy

Równie skutecznym sposobem jest wyczyszczenie dywanu roztworem sporządzonym z 2 łyżek soli kuchennej, a także 0,5 szklanki octu. Sól rozpuszczamy w occie i nakładamy na plamy dokładnie tak, jak poprzednio. Jest to dobry sposób na plamy o raczej niewielkich rozmiarach.

Na uporczywe zabrudzenia pomoże pasta sodowa. Proporcje w tym przypadku mają charakter dowolny – jedyny warunek jest taki, że konsystencja powinna przypominać pastę. Czyścimy jak poprzednio.

Na stare, zaschnięte plamy zadziała pasta przygotowana z 1 łyżki octu i takiej samej ilości skrobi kukurydzianej. Pastę nakładamy na zabrudzenie i pozostawiamy na całą dobę. Potem odkurzamy.

Plamy na dywanie. Źródło: andziaradzi.pl
Plamy na dywanie. Źródło: andziaradzi.pl
Plamy na dywanie. Źródło: andziaradzi.pl

Dywany wykonane z wiskozy oraz shaggy z wysokim runem lepiej czyścić na sucho. Idealnie nada się do tego soda oczyszczona. Nie tylko odświeży ona dywan, ale także zneutralizuje nieprzyjemne zapachy. Wystarczy ją rozsypać na całej powierzchni dywanu i pozostawić na około 5 godzin. Następnie odkurzamy dywan.

To również może Cię zainteresować: PAWEŁ DELĄG OTWARCIE OPOWIEDZIAŁ O SWOIM ŻYCIU UCZUCIOWYM. „MOJE SERCE JEST ZAJĘTE”, JEGO UKOCHANA NIE CHCE SIĘ WYPOWIADAĆ

PORTAL „ŻYCIE” PISAŁ RÓWNIEŻ O: DAGMARA KAŹMIERSKA NIE KRYJE ZAFASCYNOWANIA ANTKIEM KRÓLIKOWSKIM. CO ŁĄCZY TYCH DWOJE? CZY KAŹMIERSKA ZAJMIE MIEJSCE KASI DĄBROWSKIEJ

JAK INFORMOWAŁ RÓWNIEŻ PORTAL „ŻYCIE”: ZENEK MARTYNIUK ZNALAZŁ SIĘ W SYTUACJI NIE DO POZAZDROSZCZENIA. KIEDY SKOŃCZY SIĘ ZŁA PASSA KRÓLA DISCO POLO, O CO CHODZI