Cholera… To było bolesne, mdłe, trudno było oddychać, krew płynęła mi w oczach, cała koszula była we krwi… Lekarz pogotowia spytał wyraźnie, głośno, dużymi literami: „Czy jest alergia? Czy mnie słyszysz? Spójrz na mnie! "

Próbował nałożyć na mnie gorset (ochronę na mojej szyi i klatce piersiowej). Stało się to jeszcze bardziej bolesne. Skrzywiłem się z bólu. Inny lekarz wziął moją zdrową rękę i przycisnął mnie, bym nie drgnął, drugi dokręcił ochronę.

Jechaliśmy długo. Jak mi się wydawało, wtedy powiedzieli - 20 minut, na taki dystans bardzo szybko. Próbowałem usiąść lub zmienić pozycję, bo to bolało. Jeden lekarz mnie trzymał, inny coś robił, nie pamiętam.

Poprosiłem o coś, poprosiłem o wodę, poprosiłem o ulgę w bólu. Powiedziano mi po prostu - bądź cierpliwy, niedługo przyjedziemy. Przybył do szpitala. Wydawało mi się, że długo czekaliśmy na radiologów. W sumie przebywałem w poczekalni przez 15 minut. Promienie rentgenowskie były przetwarzane kilka razy - głowa i ramię.

Martwiłem się, to było przerażające - nikt nic nie powiedział, po prostu coś zrobił, dał coś do podpisania, wstrzyknął coś… Lekarz powiedział - „Dosyć, nie będzie lepiej. Rozpracuję to na miejscu. ” Moje ubrania zostały przycięte prosto na mnie, resztki zostały mi zabrane i gdzieś mnie zabrano.

Przetoczyli się do pokoju, w którym wszystko było ciemne, wszystko było całkowicie czarne lub ciemnoniebieskie, bez okien. Nie widziałem takich sal operacyjnych. Wydawało się, że jest pełno ludzi i nie ma wystarczająco dużo miejsca.

Przeniesiono mnie na stół, zaczęli mnie naprawiać — zapięli mi nogi i zdrową rękę. Zaczęli dźgać coś, umieszczać czujniki, wszystko było prawie w całkowitej ciszy. Nic nie widziałem z powodu światła, a wszystko wokół mnie było czarne, a z tej ciemności wystawały ręce i coś mi robiły.

Przybyło więcej ludzi. Rozległ się głośny głos: „Dzień dobry, mamy dziś kości”.

Twarz w masce w kolorowym żółtym czepku wyszła z ciemności i powiedziała: „Cześć! Jesteś mężczyzną? Trzeba będzie cierpieć… ”, a potem nie do mnie -„Co jest z sercem? Czy jesteś uczulony? Czym go dźgnęli?

Pojawiła się inna twarz i po drodze powiedziała: „Powiem ci wprost - prawie nie masz rąk. Czy potrzebujesz pomocy? Nie mamy tutaj centrum ortopedycznego i nie będziemy mieli czasu Cię tam zabrać. Jeśli się zgadzasz - możemy wypróbować to, co jest dostępne, istnieje kilka opcji. Powinniśmy spróbować? "

Próbowałem żartować. Odparłem coś w stylu: „Chodź, zrób ze mnie robocopa”. Ktoś się zaśmiał. Głos mężczyzny w kolorowym czpeku powiedział: „Sir, podoba mi się twój nastrój!”

Głos powiedział: „Dobra, minie dużo czasu, będziesz cierpliwy”, a ktoś powiedział: „Wyjdźmy na kilka słów”. A kiedy przygotujesz narzędzie i zadzwonisz do kogoś takiego, pozwól mu tu przyjść i zanieść to, o co prosiłem. ”

Potem długo czekali na kogoś. Wydawało się, że tak. Potem dźgnęli coś i długo czekali, w ciemności słychać było tylko szepty i metaliczne dźwięki. Leżenie było nudne.

Operacja wydawała się wiecznością. (A w rzeczywistości przez bardzo długi czas) Twarz w kolorowym czepku czasami wychodziła z ciemności i mówiła głośno: „Nie zamykaj oczu, patrz na mnie. Jak się masz? Powiedz coś." Trudno było powiedzieć — wszystko wydawało się suche, język się nie poruszył, więc atropina działa.

Piła ciągle brzęczała i słychać było metaliczne dźwięki. Ktoś pukał z jakiegoś powodu.

Głosy przemówiły do ​​siebie: „Źle to uciąłem. Idź jeszcze krócej. Zgadza się i zgina. Pozwól mi trzymać „” „Ostrożnie, złamiesz!” I w tym duchu… Wyglądało na to, że byłem w jakimś warsztacie.

Czasem mi zadawali - tylko z różnego rodzaju pytania. Czasami ktoś powiedziałby: „Dlaczego on milczy? Czy on tam żyje? Spójrz… ”, a twarz pojawiła się w kolorowym czepku. Koleś, jak się masz? Nie milcz — boimy się. ”

Czasami mówili: „Teraz to trochę zaboli”, a czyjeś silne dłonie przyciskały się do mojej klatki piersiowej: „Bądź cierpliwy, nie drgnij”. Bardzo bolało, moje oczy były ciemne, a uszy zatkane, no cóż, nie na długo. W kolorowym czepku pojawiła się twarz: „Wszystko w porządku? Adonis!"

Zapytali „Powiedz mi, czy zaczyna się mrowienie lub pieczenie”. Powiedziałem. Głos powiedział: „Wszystko. Powtórzmy. ” Coś znowu zostało nakłute. Długo czekaliśmy.

Potem głos ponownie - „Wytnij. Trzymam. Suchy. Kliknij tutaj. Poczekaj. ” Równolegle ktoś zarzucił żarty, a głos kobiety się zaśmiał …

Niektórzy ludzie przychodzili i odchodzili. Wszystko było długie, nudne, przerażające i niezrozumiałe. Potem w końcu się skończyło. Zrobili zdjęcie, coś omówili. Zostałem podniesiony, owinięty i zagipsowany. Potem wreszcie wyszedłem z tej ciemnej sali operacyjnej.

Chirurg okazał się zaskakująco młody, w moim wieku. Spojrzał na mnie uważnie i zaczął: „Będziesz musiał chodzić w gipsie przez dwa lub trzy miesiące. Następnie możesz kupić kulę i usunąć gips. Nie wyszło inaczej - nie mamy ortopedii, nie ma takich materiałów. Poruszaj się delikatnie, bez ostrych ruchów.

Po zwolnieniu przyjedziesz do mnie raz na tydzień, a potem rzadziej. Lepiej nie pokazywać tego nikomu — będą pytania, zadzwoń do mnie. Lepiej sam to wymyślę — będzie mniej niepotrzebnych wyjaśnień ”.

Oczywiście po wypisaniu udałem się do przyjaciela bardzo dobrego traumatologa, do ośrodka ortopedycznego. Robił zdjęcia, patrzył na nie przez długi czas i pytał: „Gdzie ci to zrobili?”.

Odpowiedziałem: „Czy coś jest nie tak?”

Powiedział: „Nie, wszystko jest w porządku — po prostu nie wyobrażam sobie, jak można to zrobić. Czy to ze szprych? Ryzykowni faceci. Nie wziąłbym tego. ”

W rezultacie - wszystko jest w porządku z dłonią, lata później prawie nie różni się od drugiej, więc para palców jest nieco problematyczna. Jestem w stanie pisać — więc nie ma sprawy.

Następnie, 2 lata później, miała miejsce kolejna operacja, ponownie przecięta i strącona dłutem - wyrwała cały metal z kości. Najpierw „zszyłem” fragmenty kości kawałkami iglic - wszystko wrastało, a potem musiałem trochę zobaczyć i rozerwać.

Jak później przyznał chirurg, nie można tego w ogóle zrobić, ale nie było już nic więcej i czasu, a „we właściwy sposób” można było jedynie odciąć mi rękę. I nawet gdybym dotarł na czas do ortopedii - „po prawej” próba utrzymania wszystkich funkcji była niemożliwa, nikt by na to nie pozwolił, jak wyjaśnił później mój przyjaciel, i najprawdopodobniej po prostu odetnie. Tylko lekarze zaryzykowali, postanowili spróbować zebrać z „gówna i patyków”.

Czy powinienem napisać przeciwko nim skargę?

Byli niegrzeczni, trzymani siłą, tak naprawdę niczego nie wyjaśniali. Cholera, cholerni sadyści. Istniało ryzyko. Nastąpiły naruszenia protokołów. Ogólnie rzecz biorąc, prawie wszystko tutaj jest solidną zbrodnią — a jeśli narzekaliby, byliby uwięzieni, nie dlatego, że straciliby pracę.

Jak powiedział znajomy traumatolog - „Masz szczęście, że wciąż są tacy poszukiwacze przygód”. I całkowicie się z nim zgadzam…

Czy zgodziłbyś się na taką przygodę?

Przypomnijsobie o: Wolontariusze będą dzisiaj pobierać próbki w komunikacji miejskiej. Czego szukają

Jak informował portal Życie: Coraz więcej osób w szpitalach z powodu koronawirusa. Sanepid podał nowe dane