Kraków podobnie jak wiele miast na całym świecie bierze udział w akcji „MetaSUB global City Sampling Day” (gCSD). W tym roku odbywa się ona w poniedziałek 22 czerwca w m.in. Berlinie, Nowym Jorku, Tokio czy Buenos Aires.

Wolontariusze gCSD 2020 będą pobierać wymazy z poręczy, biletomatów, uchwytów, siedzeń itp. na trasach linii tramwajowych nr 14, 50 i 52 oraz w tunelach z okolicy Dworca Głównego.

fot. news.cornell.edu

Cel akcji

Naukowcy poszukują odpowiedzi odnośnie interakcji ludzi z drobnoustrojami, które można znaleźć w miejskiej przestrzeni publicznej.

"Próbki w postaci wymazów pobranych za pomocą patyczka z takich miejsc, jak biletomaty czy elementy przystanków komunikacji publicznej (tramwajowe, metra itp.), a także próbki powietrza pobrane z wykorzystaniem specjalnych urządzeń, są sekwencjonowane i analizowane. Służą one potem do opracowania mapy metagenomicznej, określającej społeczności mikroorganizmów" – tłumaczą krakowscy urzędnicy.

W tym roku badania mają być szczególnie interesujące ze względu na pandemię koronawirusa i możliwości jego wykrycia w komunikacji miejskiej.

Przypomnij sobie o: Obowiązują nowe zasady na miejskich pływalniach. Jak wygląda korzystanie z basenu w dobie koronawirusa

Jak informował portal Życie: Coraz więcej osób w szpitalach z powodu koronawirusa. Sanepid podał nowe dane

Portal Życie Kraków pisał również o: Pogoda na początek tygodnia. Co nas czeka oprócz opadów