Magda Gessler doskonale wie, jak wbudzić zainteresowanie. Przez cały grudzień publikuje na swoim nowym kanale na YouTube świąteczne przepisy.

W ostatnim czasie media mówiły dużo o niej w związku z ciastkami sprzedawanymi w cukierni sygnowanej jej nazwiskiem. Ich ceny zaskoczyłyby niejednego miłośnika słodkości.

Przypominamy, że w cukierni pojawiły się tradycyjne ciasta. Najdroższy okazał się makowiec kosztujący 110 złotych za kilogram. Za nim znalazł się piernik świąteczny za 70 złotych za 0,85 kilograma.

Nieco tańsza była baba drożdżowa (0,7 kilograma), placek drożdżowy (0,6 kilograma) i strudel malinowy (0,6 kilograma) - wszystkie w cenie 50 złotych.

Świąteczne menu Magdy Gessler

Poza regularną ofertą Magda Gessler oferuje świąteczny catering. Na liście znalazły się zarówno tradycyjne potrawy wigilijne, jak i dania idealne na uroczysty obiad.

Wśród zup najdroższa była grzybowa - 55 złotych za 0,9 litra, a najtańszy barszcz czerwony za jedyne 32 złote. Najlepiej smakuje jednak z uszkami, za które trzeba zapłacić 35 złotych za 10 sztuk.

Z przekąsek najwięcej kosztuje tort kurnik, w którego składzie znajdują się bliny (tradycyjne naleśniki w kuchni rosyjskiej) z masą śledziową i jajkiem na twardo. Za to danie trzeba zapłacić aż 100 złotych.

Nieco tańszy jest śledź po kaszubsku - 40 złotych za 300 gram, pasztet z dziczyzny - 80 złotych za 700 gram i karkówka pieczona w ziołach - 55 złotych za kilogram.

Nie zabrakło także popularnych dań w Polsce prosto z wilgilijnego stołu - pierogów z kapustą i prawdziwkami kosztujących 45 złotych za 6 sztuk i sałatki jarzynowej w cenie 46 złotych za pół kilograma.

Dodatkowo w jej restauracji można zamówić torty - rumbę wiśniową, tort piernikowy, tort makowy i tort orzechowy o wadze od 2 do 3 kilogramów.

Ceny w najnowszej restauracji w Londynie

Na tym jednak nie koniec, ponieważ Magda Gessler otworzyła lokal w londyńskiej dzielnicy Newham. Tam również można sprobówać świątecznych specjałów. Okazuje się, że nawet taniej!

Tradycyjne pierogi z kapustą i grzybami kosztują 7,90 funtów za 500 gram czyli około 40 złotych, co oznacza, że taniej o 5 złotych niż w Polsce. Za zupę grzybową kosztującą w Warszawie 55 złotych za 0,9 litra zapłacimy 6,90 funtów - 35 złotych za 500 militrów.

Tańsza jest sałatka jarzynowa - zamiast 46 złotych za pół kilograma, tyle samo otrzymamy w Londynie za 6,90 funtów czyli 35 złotych.

Zobacz także: MAGDA GESSLER ZMIENIŁA KOLOR WŁOSÓW! WYBRAŁA NIETUZINKOWY ODCIEŃ. FANI SĄ ZASKOCZENI

Może zainteresuje Cię to: MAGDA GESSLER SPĘDZI ŚWIĘTA W NOWEJ ODSŁONIE! CO ZROBIŁA Z TEJ OKAZJI

Portal "Życie" poleca: MAŁGORZATA ROZENEK-MAJDAN POKAZAŁA CIĄŻOWY BRZUCH W OBCISŁEJ SUKIENCE. WYGLĄDA OBŁĘDNIE [ZDJĘCIA]