Istnieje sporo różnych wersji przepisu na pierogi z kapustą i grzybami. Różnice zwykle są niewielkie, czego przykładem są te, które proponują Anna Starmach i Karol Okrasa - dwie znane osobistości ze świata kulinariów. Gdy Anna Starmach zaleca przystąpienie do przyrządzania pierogów poprzedzić zalanie grzybów ciepłą wodą i pozostawienie na całą noc, Karol Okrasa radzi, by najpierw dokładnie umyć grzyby, potem zalać je na 20 minut letnią wodą, w której potem je gotować przez następne 30 minut...
Ilu kucharzy, tyle wersji smakowych - my przedstawiamy jedną z nich
SKŁADNIKI na 16 pierogów:
SOS DO MACZANIA:
3 łyżki (45 ml) sosu sojowego
2 łyżki (30 ml) octu ryżowego
1 łyżeczka (5 ml) oleju chili
1 łyżka (15 ml)
miodu½ łyżeczki (2 ml) świeżego korzenia imbiru, obranego i mielonego
½ łyżeczki (2 ml) mielonej zielonej cebuli
½ łyżeczki (2 ml) prażonych nasion sezamu, rozgniecionych
PIEROGI:
3 łyżki (45 ml) oleju roślinnego, podzielone
¼ małej cebuli do gotowania, drobno posiekanej lub zmielonej
2 ząbki czosnku, posiekane
2 łyżeczki (10 ml) obranego i mielonego świeżego korzenia imbiru
2 szklanki (500 ml) posiekanych grzybów shiitake
½ kapusta pekińska mała główka, posiekana
2 łyżki (30 ml) cukru pudru
2 łyżki (30 ml) chińskiego wina kuchennego
1 łyżka (15 ml) sosu sojowego
1 łyżeczka (5 ml) świeżo zmielonego czarnego pieprzu
1 łyżka (15 ml) oleju sezamowego
owijki wonton 16 x 8 cm
¼ szklanki (60 ml) wody
JAK WYKONAĆ:
W małej misce wymieszaj składniki na SOS - ubijaj razem do wymieszania i odstaw na bok. Aby zrobić PIEROGI - ogrzej dużą patelnię z grubym dnem na średnim ogniu. Dodaj połowę oleju roślinnego, mieloną cebulę, czosnek i imbir i podsmaż do miękkości. Dodaj grzyby, kapustę, sól i cukier i duś, aż grzyby będą w pełni ugotowane, a płyn odparuje.
Przełóż do miski i wymieszaj z chińskim winem kuchennym, sosem sojowym, pieprzem i olejem sezamowym. Aby złożyć pierożki, umieść 1 łyżeczkę (5 ml) nadzienia na środku owijki wonton. Zwilż brzegi owijki odrobiną wody. Zagnij i zaciśnij razem krawędzie, tworząc małe zakładki do uszczelnienia.
Powtarzaj czynność aż do zużycia całego nadzienia. Pozostały olej roślinny podgrzej na dużej patelni z grubym dnem na średnim ogniu. Ułóż pierogi płaską stroną do dołu na patelni i podsmaż na złoty kolor.
Dodaj wodę i natychmiast przykryj pokrywką. Gotuj pierogi przez około 6 do 8 minut na średnim ogniu. Następnie zdejmij pokrywkę i kontynuuj gotowanie, aż płyn się zredukuje, pierożki dotkną dna patelni, a ich spód stanie się chrupiący. Podawaj na gorąco, zanurzone w sosie do maczania.
Zmodyfikowana wersja tradycyjnych pierogów z kapustą i grzybami powinna przypaść do gustu tym, którzy lubią kulinarne nowiści smakowe.
Smacznego!
O tym się mówi: Były premier Polski Donald Tusk napawa się chwilami z wnuczką. Czy zechce całkowicie oddać się roli głowy rodziny
Zerknij tutaj: Kilka strategii radzenia sobie z zazdrością w związkach. Warto zadbać o relacje z "drugą połówką"