Sporadyczna zazdrość jest w porządku i może nawet dodać trochę emocji i radości do związku. Ale co zrobić, gdy ta zazdrość stanie się częstsza i intensywniejsza, a nawet przytłaczająca?

Dlaczego ludzie są zazdrośni?

Powszechnym ewolucyjnym wyjaśnieniem zazdrości jest to, że mężczyźni boją się niewierności seksualnej, ponieważ chcą mieć absolutną pewność, że ich potomstwo jest rzeczywiście ich potomstwem. Kobiety są bardziej zaniepokojone niewiernością emocjonalną, ponieważ troszczą się o przetrwanie swoich dzieci i chcą mieć pewność, że ich partner wspiera ich dzieci, zabezpiecza je i chroni.

YT

Dziś, bardziej niż kiedykolwiek wcześniej, ludzie boją się odrzucenia, nieakceptacji, braku miłości i martwią się o utratę bliskich im osób. To uczucie straty jest naturalne. Jednak znowu, kiedy myśli i uczucie zazdrości są skrajne, częściowo wynikają z niepewności. Kiedy strach słabnie, zmniejsza się też zazdrość. Jeśli bardzo często doświadczasz zazdrości, oto kilka strategii, które mogą Ci pomóc:

Nie działaj na swoje uczucia

Trudno nie zachowywać się tak, jak się czujesz. Uczucie zazdrości lub jakichkolwiek innych uczuć nie jest problemem, prawdziwy problem zaczyna się, gdy zaczynasz działać na podstawie zazdrości i pozwalasz jej się pochłonąć.

Możesz poznać to uczucie, ale nie musisz na nie reagować. Pamiętaj, że twoją lepszą połową jest człowiek, który aktywnie wchodzi w interakcję z otaczającym go światem. Ten świat zawiera osoby płci, które preferują seksualnie, ale to nie znaczy, że będą cię z nimi zdradzać.

Jest powód, dla którego są z tobą w bliskim związku. Gdyby chcieli spotykać się z innymi ludźmi, zrobiliby to. Więc następnym razem, gdy poczujesz się zazdrosny, zaakceptuj uczucia, ale zmień sposób myślenia o sytuacji i bądź rozsądny i mądry.

Uspokój się i pozostań wrażliwy

Kochać to być wrażliwym. George RR Martin powiedział to najlepiej: „Im więcej ludzi kochasz, tym jesteś słabszy”. Musisz otworzyć serce przed partnerem, zaufać wszystkiemu, co nadejdzie i zachować spokój.

Tak, nie jest to łatwe, ale musisz być gotowy zaakceptować to, co jest poza twoją kontrolą i zaufać sobie, że poradzisz sobie z nieznanym. Pamiętaj, jesteś w związku, ponieważ decydujesz się kochać. To wybór, którego dokonujesz, aby kochać swojego partnera i jednocześnie akceptować ryzyko bez skrupułów i zazdrości.

Uzdrów swoje rany

Ludzie też są zazdrośni z powodu poprzednich związków. Mogłeś wcześniej zostać zraniony, a oni mogli cię zdradzić. Musisz wyjść poza swoją przeszłość i zdać sobie sprawę, że jesteś poza tym związkiem i jesteś w nowym.

Osoba, z którą jesteś, nie jest twoim byłym partnerem. Zrozumienie korzeni, wyzwalaczy i przyczyn zazdrości jest ważną częścią rozwoju osobistego i utrzymania zdrowych relacji. Ilekroć zaczniesz czuć się zazdrosny, podejmij świadomy wysiłek, aby uleczyć stare rany, bądź bardziej odporny, aby przeszłość nie wpłynęła na twoją teraźniejszość i przyszłość.

Jak sobie radzisz z zazdrością?

O tym pisaliśmy: Anna Jantar w dniu, gdy odeszła, znała już tajemnicę męża. Zapoczątkowała ona duże zmiany, które nie miały szansy na rozwój

Zerknij: Zdumiewające wyznanie żony Macieja Stuhra. Czy jego wybranka zabroni mu wypowiadać się publicznie