Podstawowy domowy chleb - najlepszy, najbardziej puszysty bochenek domowego białego chleba! Smakuje o wiele lepiej niż sklep kupiony.

Czas na przygotowanie: 15 minut

Czas pieczenia: 30 minut

Czas wyrastania: 2 godziny

Czego będziesz potrzebować

  • 2 1/4 łyżeczki aktywnych drożdży suchych (1 opakowanie)
  • 2 1/4 szklanki ciepłej wody
  • 1/4 szklanki cukru 1 łyżka soli
  • 2 łyżki oleju
  • 5 1/2 - 6 1/2 szklanki mąki chlebowej
  • masło do polewy (opcjonalnie)

Sposób wykonania

W dużej misce lub misce miksera rozpuść drożdże w ciepłej wodzie ze szczyptą cukru. Gdy drożdże będą musujące i pieniste, dodaj cukier, sól, olej i 4 szklanki mąki i mieszaj, aż do gładkości.

YT

Dodaj pozostałą mąkę, ½ szklanki na raz, aby uformować miękkie, gładkie ciasto. Ciasto powinno przylgnąć lekko do palca, ale nie może być zbyt lepkie. Ugniataj 5-7 minut, aż będzie gładkie, a następnie zwiń w kulkę.

Umieść ciasto w naoliwionej misce, obróć raz, aby pokryć wierzch olejem i przykryj folią. Niech postoi godzinę lub dwie, albo aż kulka podwoi swoją objętość. Gdy ciasto się podniesie, delikatnie uderz je i podziel na pół.

YT

Zroluj każdą połowę ciasta w długi prostokąt o szerokości około 20 cm. Rozwałkuj ciasto, zaczynając od krótkiej krawędzi, aby utworzyć cylinder o szerokości około 20 cm. Powtórz z pozostałym ciastem. Ciasto ułożyć "szwem" do dołu w lekko nasmarowane blaszki i przykryć folią.

YT

Pozwól powstać godzinę lub do momentu, aż ciasto będzie ½ - wyższe od góry blaszki. Rozgrzej piekarnik do 250 stopni. Piecz 30-45 minut, lub do momentu, gdy bochenki będą złotobrązowe i zabrzmią "pusto" po stuknięciu.

YT

W razie potrzeby posmaruj stopionym masłem. Przed krojeniem wyjąć do stojaka chłodzącego i ostudzić.

I gotowe!

YT

Ważna rada: jeśli chcesz, aby bochenki wyglądały, jak ze sklepu, natnij je wzdłuż ostrym nożem przed pieczeniem i posyp nieco mąką.

O tym pisaliśmy: Bezdomny kot mógł stracić możliwość oddychania przez zbyt ciasną obróżkę, gdyby nie pracownicy jednej z polskich firm. Dali zwierzęciu nowe życie

Zerknij: Niecodzienny przepis na pyszne danie. Placki ziemniaczane z mięsnym farszem zachwycą Twoje podniebienie