Jak podaje poeral "Pikio", jajka są jednym z podstawowych kuchennych składników. Wykorzystujemy je jako samodzielne dania, dodatki do słatek czy pieczenia ciast. Czasem zdarza się, że w rozbitym jajku znajdziemy białą skrętkę lub czerwoną plamkę. Czym one są i czy jest się czego obawiać?

Czy można jeść jajka z białą skrętką?

Wiele osób znajdując w jajku białą skrętkę lub czerwoną plamkę od razu wyrzuca jajko lub sięga po widelec, żeby się pozbyć niepożądanych elementów jajka. Jak się okazuje nie ma się czego obawiać. Czym one są?

Biała skrętka to tzw. chalaza lub powrózek białkowy. Ta swoista nitka odpowiada za to, żeby żółtko znajdowało się w odpowiednim miejscu. Nie wpływa ono na smak produktu, a jej obecność jest dowodem na świeżość jajka. Im dłużej przechowujemy jajko tym większe szanse, że po rozbiciu nie znajdziemy powrózka białkowego w jajku.

Pixabay

Czym jest czerwona plamka w jajku?

Powszechnym jest twierdzenie, że czerwona plamka w jajku to zarodek. Okazuje się jednak, że jest to po prostu plamka krwi. Z reguły znajdziemy ją w jajkach wydanych przez starsze kury w końcówce cyklu lub przez młode na jego początku. Zdarza się też, że obecność plamki jest uwarunkowana genetycznie.

Pojawienie się krwi w jajkach może również świadczyć o tym, że kura cierpi na choroby wątroby lub krwioobiegu, a także niedobory witamin wynikające z niewłaściwego sposobu żywienia. Spożycie takich jaj nie stanowi jednak zagrożenia dla zdowia ludzi.

Pixabay

Wiedzieliście o tym?

To też może cię zainteresowac:

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach:

O tym się mówi: