Część rodziców pamięta o ulgach, które im się należą, jednak część może to przeoczyć – warto zatem przypomnieć sobie, jak zyskać dodatkowe pieniądze. Osoby opiekujące się dziećmi mogą liczyć na pewien dodatek, który z pewnością przyda się, by podreperować budżet.

Jak otrzymać ulgę na dziecko?

Powoli zaczynamy myśleć o rozliczeniu podatków z minionego roku. Samo ich uiszczanie nie jest przyjemne, jednak niekiedy otrzymujemy część przekazanych przez nas pieniędzy z powrotem. Jak przypomina Super Express, kwotę zwrotu powiększają również istniejące ulgi i zwroty.

Ogromną popularnością cieszy się korzystanie z ulgi na dziecko. Wystarczy dobrze rozliczyć PIT i pozostaje już tylko czekać na pieniądze, nawet kilka tysięcy złotych!

Pieniądze. Źródło: Youtube Narodowy Bank Polski
Pieniądze. Źródło: Youtube Narodowy Bank Polski

Choć rozliczanie podatku zwykle wykonujemy jak najszybciej, bez większych przemyśleń, warto sprawdzić, na jakie ulgi oraz zwroty możemy liczyć. Jeśli mamy dziecko – skorzystajmy z ulgi na dziecko!

Kto może ją dostać? Każdy, kto zajmuje się dzieckiem, tj. opiekun prawny, rodzic czy rodzic zastępczy. Dzięki temu możemy liczyć na spory przelew zwrotny.

Najważniejszy warunek to rzeczywista opieka nad małoletnim. Tzw. ulga prorodzinna przysługuje osobom płacącym podatki zgodne z zasadami ogólnymi i stosowaniem skali podatkowej. Nie skorzystają ci, którzy płacą uproszczone podatki, rozliczając się na podstawie podatku liniowego, karty podatkowej czy też ryczałtu ewidencjonowanego.

Dziecko musi mieć mniej niż 18 lat, chyba, że wciąż się uczy i zarobiło mniej niż 3089 zł, ma zaś mniej niż 25 lat – wtedy również możemy otrzymać ulgę. Przysługuje ona także na pociechy niepełnosprawne.

Pieniądze. Źródło: Youtube Narodowy Bank Polski
Pieniądze. Źródło: Youtube Narodowy Bank Polski

Ulga na dziecko przysługuje osobom, które faktycznie opiekują się pociechą, a więc nie wystarczy płacić alimentów i widywać swojego dziecka raz na jakiś czas.

W przypadku samotnych rodziców jednego dziecka limit dochodu wynosi 112 tys. zł w ciągu roku, dla rodziców jednego dziecka, będących małżeństwem, limit to również 112 tys. zł (łącznie). W przypadku rodziców posiadających dziecko, którzy nie są po ślubie – limit to 56 tys. zł (na jedną osobę), zaś dla wychowujących więcej niż jedno dziecko nie wprowadzono żadnych ograniczeń zarobków.

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: ANDRZEJ PIASECZNY STRACIŁ PRACĘ W „THE VOICE SENIOR” TVP PRZEZ NAGRANIE Z URODZIN? UDOSTĘPNIŁ JEDNOZNACZNY WPIS I SZYBKO GO USUNĄŁ

O tym się mówi w Polsce: OJCIEC ANDRZEJA DUDY SKOMENTOWAŁ ZACHOWANIE GWIAZD ZASZCZEPIONYCH POZA KOLEJNOŚCIĄ. CO POWIEDZIAŁ PROF. JAN TADEUSZ DUDA

O tym się mówi na świecie: KOBIETA W CIĄŻY CZUŁA SIĘ ŹLE. PO PORADZIE NIE MOGŁA UWIERZYĆ WŁASNYM OCZOM. CIAŁO JEJ DZIECKA POKRYWAŁY ZNAMIONA. CO STAŁO SIĘ POTEM

Z życia gwiazd: EDYTA GÓRNIAK PRZEŻYWA TRUDNE CHWILE. PRZEZ NAGŁE ZDARZENIE TATA ARTYSTKI TRAFIŁ DO SZPITALA. CZEKA GO SKOMPLIKOWANA OPERACJA. CO SIĘ STAŁO