Jedni nie mają, co jeść, a inni nie potrafią jedzenia uszanować. Tak wygląda swoisty paradoks naszych czasów, który zamiast maleć wciąż się powiększa. I choć, dziś głośno mówi się o destrukcyjnej działalności człowieka wpływającej na nieodwracalne zmiany kllimatu to nadal słowa nie przemieniają się w czyny. 

O tym, jak na świecie wygląda produkcja żywności oraz w jakich miejscach obecne są problemy z wyżywieniem przedstawia w swoich raportach Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa. 

Załozona w 1943 roku organizacja wspiera także swoje państwa członkowskie w podnoszeniu wydajności i modernizacji rolnictwa. Obecnie w jej szeregi wchodzą 194 państwa, w tym Unia Europejska oraz Wyspy Owcze i Tokelau.

Najnowsze dane przedstawione przez FAO są przerażające. Organizacja informuje, że rocznie, ludzie z całego świata marnują 1,6 miliarda ton żywności, co przekłada się na wartość 750 mld dolarów. Na samą Unię Europejską przypadają straty szacowane na 140 mld dolarów. 

Wedle tych danych, każdego dnia marnujemy aż 35-40% żywności. Natomiast, jeśli chodzi o zużycie wody - ponad 70% jej całkowitego zużycia wykorzystywane jest pod uprawy rolne. 

Jak donosi portal "Zmianynaziemi.pl", w Polsce do kosza trafia ok 30% zakupionych produktów. Jedynie 0,5% żywności trafia do potrzebujących.

Marnujemy żwyność na każdym etapie, od produkcji, przemysłu przetwórczego, poprzez dystrybucję oraz konsumpcję w domach. Często wyrzucanie żywności jest także wynikiem złego jej przechowywania oraz transportu.

Warto przypomnieć, że wyrzucanie jedzenia negatywnie wpływa na nasze środowisko. Podczas produkcji żywności zwraca się uwagę na duże straty energii oraz na emisję gazów następnie wykorzystanych podczas jej utylizacji.

Najnowszy raport FAO zwraca również uwagę na produkcję mięsa. Dane wskazują, że każdego roku  zabijanych jest 70 mld zwierząt. Warto zaznaczyć, że obecnie to hodowla odpowiada za 37% ilości światowej produkcji metanu oraz 65% produkcji podtlenku azotu.

Takie zestawienie obrazuje, jak wielki negatywny wpływ na naszą planetę ma produkcja mięsa. Czy da się rozwiązać ten problem?

Najlepszym wyjściem byłoby ograniczenie spożywania mięsa. Jednak niestety, dieta wegetariańska nie przemawia do każdego.  Dobrym pomysłem jest także wytwarzanie syntetycznej żywności. 

Jednak najprostszym i najważniejszym rozwiązaniem, będącym jednocześnie celem ludzkości jest ograniczenie marnowania żywności każdego dnia. Róbmy przemyślane zakupy i wykorzystujmy produkty do ostatniego okruszka. 

Bo to, co dla nas jest codziennością, dla głodujących jest prawdziwym rarytasem. Współcześnie nadal prawie 2 mld ludzi cierpni z powodu niedożywienia i głodu. Może warto więc zrobić sobie rachunek sumienia właśnie teraz, kiedy zbliżają się święta Bożego Narodzenia i kiedy, jak wiadomo, marnuje się najwięcej żywności. 

Warto sobie przypomnieć: ZIELONA CZĘŚĆ ZIEMNIAKA MOŻE MIEĆ NEGATYWNY WPŁYW NA ZDROWIE. ZAWSZE WARTO JĄ WYRZUCAĆ

Portal "Życie" informował...KLIENCI MAJĄ ZASTRZEŻENIA DO POPULARNEJ PROMOCJI W BIEDRONCE. CHODZI O WYDAWANIE SŁODZIAKÓW. NA SIEĆ SKLEPÓW SPADŁA FALA KRYTYKI

Pisał również: JAK CHRONIĆ SIĘ PRZED SMOGIEM? OTO NAJLEPSZE SPOSOBY