Wszyscy marzymy o ulubionym romansie, w którym się odnosimy, io miłości romantycznej. Ale nawet w krajach o wysokiej równości płci szanse na długotrwałe relacje z kobietami, które miały świetną karierę, są kilkakrotnie niższe niż u mężczyzn.

Spośród krajów UE Szwecja ma najwyższy wskaźnik równości płci. Szwedzi mają największy urlop wychowawczy, elastyczne godziny pracy i subwencje rządowe.

To tutaj niedawno przeprowadziliśmy badanie, w jaki sposób awans na wyższe stanowiska kierownicze wpływa na prawdopodobieństwo rozwodu dla każdej płci. Naukowcy odkryli, że kobiety płacą znacznie wyższą cenę za sukces w karierze.

„Promowanie wyższego stanowiska w polityce lub biznesie znacznie zwiększa ryzyko rozwodu u kobiet, ale nie u mężczyzn” - powiedziała Joanna Rickne, profesor Uniwersytetu Sztokholmskiego i współautorka badania opublikowanego w tym miesiącu w American Economic Journal.

W badaniu wzięli udział heteroseksualni mężczyźni i kobiety pracujący w prywatnych firmach zatrudniających 100 lub więcej pracowników. Dane pokazały, że kobiety w porównaniu z mężczyznami dwukrotnie częściej rozwodziły się trzy lata po objęciu stanowiska dyrektora generalnego.

Podobny trend można zaobserwować w sektorze publicznym, a także wśród kobiet medycznych, policjantów i księży, którzy skoczyli karierę.

Autorzy zauważyli jednak, że chociaż wielu uczestników badania miało dzieci, większość z nich była już dorosła i nie mieszkała z rodzicami w momencie rozwodu. Oznacza to, że pary nie odczuwały presji związanej z wychowywaniem małych dzieci.

Chociaż Szwecja na poziomie legislacyjnym nie powoduje już, że ludzie muszą wybierać między rodziną a karierą, to, co dzieje się z parami, gdy kobiety awansują po szczeblach kariery, jest nieco inną historią.

Wielu małżonkom trudno jest poradzić sobie ze zmianami w ich rolach gospodarczych i społecznych. Przede wszystkim jednak sytuację komplikuje awans zawodowy kobiety, ponieważ w tym przypadku występuje większa rozbieżność oczekiwań.

Chociaż badanie Rickne nie wskazuje, kto dokładnie wszczął rozwód w poszczególnych przypadkach, możemy założyć, że mężczyznom trudniej jest poradzić sobie z takimi zmianami.

Typowy problem

39-letnia Charlotte Liung jest dyrektorem generalnym szwedzkiej firmy zajmującej się luksusowymi meblami i założycielką internetowej firmy doradczej ds. Rozwodów. Według Lunga wyniki badań są dość zgodne z jej własnymi obserwacjami.

„Ironią jest to, że im większy jest Twój sukces zawodowy, tym większa szansa na rozwód” - mówi.

Płucę rozwiedli się, gdy jej dwoje dzieci było jeszcze małe. Głównym problemem w jej małżeństwie była trudność w połączeniu macierzyństwa i przywództwa w pracy.

Ale jej zdaniem „ciągłe podróże służbowe, zatrzymania w pracy i presja społeczna często powodują problemy u par, które nie mają dzieci”.

„To także kwestia dynamiki siły - która nosi spodnie, a zarabia więcej w rodzinie” - dodaje.

Właściwy partner

Nawet w krajach o równości płci, takich jak Szwecja, kobiety nadal poślubiają mężczyzn, którzy mają wyższy status i zarabiają więcej. Narracja księcia z bajki jest nadal bardzo popularna.

Badanie Rickne wykazało, że rozwód po rozwodzie żony był bardziej prawdopodobny u par, w których kobieta była młodsza i wzięła więcej urlopu wychowawczego niż jej mąż.

W Szwecji partnerzy są prawnie uprawnieni do równego podziału dekretu między nimi.

Pary, które były bliżej wieku i miały bardziej równe obowiązki rodzicielskie rozwiodły się po mniejszym wychowaniu żony.

Pozytywne przykłady

38-letnia Charlotte Sondeker otrzymała stanowisko dyrektora generalnego międzynarodowej firmy edukacyjnej w Sztokholmie dwa lata po urodzeniu pierwszego dziecka. Kobieta uważa, że ​​młodszy wiek jej partnera Christiana Hagmana, który ma 31 lat, odegrał pozytywną rolę w związku.

Kiedy awansowała, był na innym etapie swojej kariery i nie odczuwał tak dużej presji, ponieważ odnosił mniejsze sukcesy.

„Byłam trochę smutna, że ​​rozmawialiśmy znacznie mniej”, mówi Hagman. „Ale ona mnie wysłuchała i ja to samo zrobiłem”.

Para powiedziała, że ​​zrozumienie perspektywy w związku jest również ważne. W przyszłości Hagman również chciałby mieć więcej czasu na swoją karierę.

„Musimy uważać na role feministyczne i kategoryczne podejście do tego, kto i co robić”, mówi Charlotte Lung. „Mężczyźni po prostu nie są gotowi na taką zmianę”.

Korzyści z rozwodu

Jednak rozwód nie zawsze jest zły. Molly Malm, prawniczka szwedzkiej firmy Lexly, zauważa, że ​​wysoki odsetek rozwodów w Szwecji w porównaniu z resztą UE jest związany z równością płci w tym kraju.

Ponieważ większość Szwedów pracuje, a wspólna opieka nad dziećmi jest normą, łatwiej jest parom z różnych środowisk ekonomicznych zakończyć nieudany związek.

„Rozwód nie zawsze jest końcem świata” - mówi Malm. Zauważa, że ​​w krajach skandynawskich normą jest kilkakrotne zawarcie małżeństwa lub kilka długotrwałych związków.

„Szwecja nie jest zbyt religijnym krajem ... Pobieracie się, ponieważ to romans i radość. Ale jeśli się nie uda, zawsze można się rozwieść”.

Według Ricky kobiety, które rozwiedły się po awansie, rzadziej wychodzą ponownie za mąż lub pozostają w stałym związku niż mężczyźni.

Ale naukowcom trudno jest dowiedzieć się, o co w tym wszystkim chodzi. Problem polega na tym, że kobiety czują się szczęśliwsze bez partnerów lub że trudniej jest im znaleźć kogoś innego.

Być może jedynym pozytywnym wnioskiem, jaki można wyciągnąć z wysokiej liczby rozwodów, jest to, że mężczyznom i kobietom w Szwecji znacznie łatwiej jest zajmować wysokie stanowiska w biznesie i polityce bez partnera.

„W innych krajach, jeśli ubiegasz się o wysokie stanowisko, jesteś prawie zobowiązany do posiadania żony lub męża. Tak samo jest CEO”, wyjaśnia Rikne.

„Postawy wobec rozwodów w społeczeństwie stały się bardziej lojalne i nie jest tak źle”, mówi badacz.

„Jeśli kobieta znajduje się w nierównym związku z mężczyzną, który nie wspiera swojej kariery, rozwód pozwala jej rozwijać się zawodowo i być może szukać nowego partnera”.

„Pozostawanie z jedną osobą przez całe życie niekoniecznie jest ideałem” - podsumowała.

Przypomnij sobie o… TO ZDJĘCIE MICHAŁA SZPAKA Z MĘŻCZYZNĄ W STROJU ADAMA OBIEGŁO INTERNET. „LOVE LOVE”