Właśnie ruszyła kampania społeczna „Ostatnie chwile szczęścia” zorganizowana przez puckie hospicjum pw. św. Ojca Pio. W związku z tym do sieci trafił „Raport o dobrym umieraniu”, dzięki któremu możemy dowiedzieć się, co dla umierającego człowieka jest najważniejsze. Tak twierdzą autorzy badania.

– O szczęściu i komforcie umierającego człowieka możemy mówić tylko wtedy, gdy odchodzeniu nie towarzyszy cierpienie fizyczne i psychiczne chorego oraz jego bliskich. Naszym zadaniem jest zapewnienie choremu i bliskim poczucia bezpieczeństwa oraz uświadomienie im, że życie trwa nadal. Jest nadzieja na komfort życia w chorobie, na każdy dzień, godzinę, minutę aż do końca – możemy przeczytać w raporcie.

Człowiek w ostatnim etapie swojego życia potrzebuje pięciu składowych. Jeśli zostaną one spełnione, odejdzie on spełniony i spokojny.

Godne umieranie to temat częśto pomijany, jednak bardzo ważny w dzisiejszych czasach. Starsi ludzi często są pomijani, nie tylko przez społeczeństwo, ale też najbliższych. Pozostawieni sami sobie, samotni nie są szczęśliwi.

Z czego składa się Piramida dobrego Umierania? To kilka poziomów, które dla chorego, człowieka, który wie, że niedługo pożegna się w tym światem. Oto 5 poziomów, zaczynając od najważniejszego:

  • Brak bólu, oddychanie i sen
  • Opieka, poczucie bezpieczeństwa, komfort
  • Bliscy, miłość, akceptacja
  • Szacunek, autonomia
  • Chwile szczęścia

– Pan Kazimierz zapytał, czy mógłby raz jeszcze spotkać się ze swoimi przyjaciółmi. Bliscy przywieźli do hospicjum ukochane gołębie. Pogłaskane, ostatni raz poszybowały nad głową Pana Kazimierza – to jedna z licznych historii przytoczona w raporcie. Ukazuje ona, że niewielkie gesty mogą uszczęśliwić chorego w procesie odchodzenia.

Sprawdź również, o czym ciekawym pisaliśmy w tym tygodniu: NOWORODEK – GIGANT PRZYSZEDŁ NA ŚWIAT W POZNANIU! ILE WAŻY TEN „MAŁY” CZŁOWIEK?

Jeśli chcesz być na bieżąco z tematami społecznymi? Przeczytaj: ILE PRZECIĘTNIE ZARABIA OBYWATEL SZWAJCARII? TA KWOTA ZWALA Z NÓG!

Izabela Ziel