I choć w Polsce zapowiadane są podwyżki płac, wielu z nas jest wciąż niezadowolonych z wysokości pensji. Problem staje się jeszcze większy, kiedy krajowe zarobki porównujemy ze stawkami wynagrodzeń innych państw. Kolosalną różnicę widać np. między wypłatami Polaków a pensjami Szwajcarów.

Szwajcaria to nie tylko kraj atrakcyjny dla turystów. Owszem, państwo to bogate jest w niezwykłe krajobrazy i ciekawe miejsca, jednakże na poziom atrakcyjności wpływają też atrakcyjne zarobki.

Mianowicie, kraj ten uznawany jest za jeden z najbogatszych w Europie. Nie obowiązują w nim płace minimalne. O wysokości wynagrodzeń w większości przypadków decyduje pracodawca. Zdarzają się jedynie określone branże podlegające zbiorowym układom pracy, narzucającym wartość najniższej wypłaty.

Tym, co różni Szwajcarię od innych państw jest ustalany przez rząd godzinowy limit pracy. 45 godzin muszą wypracować pracownicy biurowi i sprzedawcy detaliczni, a 50 inni. Rząd szczegółowo określa także dopłaty za nadgodziny – ich wysokość musi wynosić kwotę 125% stawki godzinowej.

Czasem zdarza się tak, że za nadgodziny, zamiast pieniędzy pracownik może otrzymać dodatkowe dni urlopu.Każdemu pracownikowi po 20 roku życia przysługuje bowiem 4-tygodniowy urlop w ciągu roku.

Warto zaznaczyć także to,iż wysokość podatków w Szwajcarii jest znacznie niższa niż w innych europejskich krajach. Stąd też, tak wielu przedsiębiorców decyduje się na rozpoczęcie własnej działalności właśnie w tym państwie.

Dodatkowo, pensje imigrantów wynoszą tyle samo, co wynagrodzenia samych obywateli. Nie dziwi, więc liczba osób decydujących się na wyjazd do Szwajcarii.

Jak podaje portal „Money.pl”, zarobki w Szwajcarii zróżnicowane są w zależności od branży.  Najwyższe pensje otrzymują ci, którzy pracują  w finansach. Ich wynagrodzenie to przeciętnie ponad 8499 euro (brutto). Z kolei najmniej zarabiają handlowcy, ok 5074 euro.

Takie sumy to pensje niewyobrażalne dla przeciętnego Polaka. Jednak warto mieć na uwadze fakt, że Polska to dużo uboższy kraj niż Szwajcaria.

Bądź też na bieżąco ze wszystkimi zmianami dotyczącymi Twoich finansów: KLIENCI NIE ZAPŁACĄ KARTĄ I NIE ZALOGUJĄ SIĘ DO SERWISU! DO KIEDY TO POTRWA?

Sprawdź też jak wyglądają przeciętne zarobki wśród nauczycieli: CO Z PENSJAMI DLA NAUCZYCIELI?! ZABRAKŁO DLA NICH 89 MLN ZŁ

Weronika Wojciechowska