Rośliny doniczkowe to ważny element wystroju każdego domu. Mogą być nie tylko ozdobami, które nie dość, że ożywią mieszkanie, to jeszcze wprawią nas w lepszy nastrój. To jeszcze nie wszystko – niektóre mają także rewelacyjny wpływ na nasze zdrowie.

I choć większość domowych roślin nie wymaga szczególnej pielęgnacji, ponieważ wystarczy pamiętać o podlewaniu ich, od czasu do czasu nawozić oraz zapewnić im miejsce o odpowiednim nasłonecznieniu, to jednak czasami zdarzają się sytuacje, w których możemy o nich zapomnieć. Niekiedy bywa również tak, że nie mamy kogo poprosić o podlanie roślin podczas naszego wyjazdu – i wtedy z pomocą przyjdzie nam hydrożel.

Hydrożel ogrodniczy – jak go używać?

Jak podkreśla Interia, hydrożel ogrodniczy jest dostępny w formie granulek. Ich zadaniem może być zapewnienie odpowiedniej wilgotności roślinom. Wystarczy tylko wymieszać go z ziemią, której używamy do kwiatów.

Hydrożel. Źródło: muratordom.pl
Hydrożel. Źródło: muratordom.pl

Hydrożel ogrodniczy to nierozpuszczalny, wielocząsteczkowy polimer. Pochłania wodę, zmienia substancje odżywcze w kationy oraz aniony, które są korzystne dla roślin. Można go kupić w formie malutkich, przezroczystych granulek, które, gdy zatrzymają wodę, powiększają się kilkukrotnie.

Jest idealny do uprawy roślin, także jadalnych i ozdobnych – w domu i ogrodzie. Dzięki niemu można rzadziej podlewać rośliny bez wysuszania ich – idealne rozwiązanie dla zapominalskich.

Ponadto dzięki granulkom hydrożelu podłoże jest rozluźnione, co zapewnia korzeniom roślin możliwość wzrostu. Dużo trudniej jest też przelać rośliny, dzięki czemu są mniejsze szanse, że zgniją czy obumrą. Dzięki hydrożelowi oszczędzamy także wodę.

Najlepiej wymieszać hydrożel z przepuszczalną ziemią, może znaleźć się także pod trawnikiem, na który pada dużo słońca, oraz roślinami balkonowymi czy storczykami. Warto pamiętać, że nie powinno się używać go do sukulentów.

Hydrożel. Źródło: regiodom.pl
Hydrożel. Źródło: regiodom.pl

Hydrożel powinien być umieszczony na głębokości dostosowanej do korzeni roślin, by spełniać swą funkcję. Należy używać go, zanim zasadzimy rośliny w ogródku, a przy domowych kwiatach – podczas przesadzania.

Jak to robić? Agrożel, który mieszamy z glebą, powinien być suchy, później należy go podlać, poczekać do napęcznienia i później posadzić roślinę.

Przypomnij sobie o… CO SIĘ STAŁO Z HONEY BOO BOO? AMERYKAŃSKA DZIECIĘCA MISS NIE PRZYPOMINA SAMEJ SIEBIE. JAK WYGLĄDA PO LATACH

Jak informował portal Życie: JACEK ROZENEK W MOCNYCH SŁOWACH ODNIÓSŁ SIĘ DO JEDNEGO ZE SWOICH MAŁŻEŃSTW. „NASTRÓJ BYŁ TAKI, ŻE TRZEBA BYŁO SIĘ ŻENIĆ”

Portal Życie pisał również o… GDAŃSK: KOLEJNY POŻAR W MIEŚCIE. W AKCJI BRAŁO UDZIAŁ AŻ DZIEWIĘĆ ZASTĘPÓW STRAŻAKÓW. CO SIĘ WYDARZYŁO