Trąba powietrzna to niezwykle niszczycielskie oraz niebezpieczne zjawisko meteorologiczne. Wystarczy krótki czas, by zniszczeniu uległo wszystko, co znajdzie się na jej drodze.
Choć większość z nas może myśleć, że jest to odległy problem, warto zwrócić uwagę, że trąby powietrzne występują także w Polsce – co ciekawe, dość regularnie. Jak podaje Interia, zdaniem specjalistów rocznie nad Polską przechodzą cztery trąby powietrzne.
Zjawisko to najczęściej można zaobserwować w ciepłych miesiącach. Jak dotychczas najsilniejsza trąba powietrzna przeszła nad Polską w 1931 roku – w pobliżu Lublina.
Jak zachować się w razie tornada?
Jest kilka podstawowych reguł, których należy przestrzegać. Przede wszystkim trzeba być świadomym, jakie niebezpieczeństwo niesie za sobą tornado, i pamiętać o odpowiedniej reakcji.
Warto wiedzieć, jak zauważyć sam fakt, że już niedługo w pobliżu przejdzie trąba powietrzna. Jednymi z oznak może być ciemne, zachmurzone niebo, które niekiedy potrafi przybrać odcienie zieleni.
Patrząc na chmury, można myśleć, że są one bardzo blisko ziemi. Nierzadko towarzyszy temu grad albo dźwięk podobny do tego, który wydaje z siebie przejeżdżający pociąg.
Osoby, które w tym czasie znajdują się w budynku, powinny przenieść się do jak najniższych pomieszczeń – np. garażu, piwnicy czy spiżarni. Jeśli nie ma takiej możliwości – udać się do pomieszczeń znajdujących się w centralnej części domu.
Wszystko po to, by zwiększyć swój dystans od zewnętrznych ścian budynku – najlepiej, gdy znajdują się one kilka ścian dalej. Warto schować się pod znajdujący się w pomieszczeniu mebel, np. stół, i zakryć głowę łokciami. Nie należy zapominać o tym, że wszystkie okna powinny być zamknięte.
W przypadku, gdy będziemy akurat poza budynkiem – odszukać niższy punkt lub wgłębienie i schować się do niego. Najlepiej jest położyć się na ziemi, zakrywając głowę rękami, i cały czas obserwować sytuację. W przypadku, gdy nadchodzi powódź – uciekać.
Absolutnie nie przechodzić przez kładki ani mosty, ponieważ trąba powietrzna może strącić nas do wody, z której nie będzie łatwo wyjść. Nie stać także pod tego typu konstrukcjami ani naziemnymi przejściami – jeśli się one zawalą, zostaniemy przygnieceni.
Należy mieć oczy dookoła głowy, by nie trafiły w nas unoszące się w powietrzu części m.in. aut czy domów.
W przypadku, gdy podczas trąby powietrznej będziemy w samochodzie, nie warto próbować sposobu, który można zobaczyć na filmach, czyli wyprzedzania tornada. Jest mała szansa, że się to uda.
Lepiej postąpić racjonalnie – zatrzymać się i uciec z samochodu do najbliższego budynku, szukając miejsca, w którym możemy się schować. Jeśli to niemożliwe – zostać na zewnątrz i przestrzegać zasad, które obowiązują w tym przypadku.
Przypomnij sobie o… KOLEJNA PRZEPOWIEDNIA KRZYSTOFA JACKOWSKIEGO SIĘ SPRAWDZIŁA? O CO CHODZI
Jak informował portal Życie: KRAKÓW: W MUZEUM NARODOWYM ODKRYTO PRZYPADKI KORONAWIRSUA. JAK OBECNIE WYGLĄDA SYTUACJA?
Portal Życie pisał również o… NIEZWYKŁE PRZEPOWIEDNIE MITARA TARABIĆA. "BĘDZIE DUŻO ŻYWNOŚCI W MIASTACH I WSIACH, ALE BĘDZIE ONA ZATRUTA"