Trąba powietrzna to niezwykle niszczycielskie oraz niebezpieczne zjawisko meteorologiczne. Wystarczy krótki czas, by zniszczeniu uległo wszystko, co znajdzie się na jej drodze.

Choć większość z nas może myśleć, że jest to odległy problem, warto zwrócić uwagę, że trąby powietrzne występują także w Polsce – co ciekawe, dość regularnie. Jak podaje Interia, zdaniem specjalistów rocznie nad Polską przechodzą cztery trąby powietrzne.

Zjawisko to najczęściej można zaobserwować w ciepłych miesiącach. Jak dotychczas najsilniejsza trąba powietrzna przeszła nad Polską w 1931 roku – w pobliżu Lublina.

Jak zachować się w razie tornada?

Jest kilka podstawowych reguł, których należy przestrzegać. Przede wszystkim trzeba być świadomym, jakie niebezpieczeństwo niesie za sobą tornado, i pamiętać o odpowiedniej reakcji.

Warto wiedzieć, jak zauważyć sam fakt, że już niedługo w pobliżu przejdzie trąba powietrzna. Jednymi z oznak może być ciemne, zachmurzone niebo, które niekiedy potrafi przybrać odcienie zieleni.

Trąba powietrzna. Źródło: Youtube
Trąba powietrzna. Źródło: Youtube

Patrząc na chmury, można myśleć, że są one bardzo blisko ziemi. Nierzadko towarzyszy temu grad albo dźwięk podobny do tego, który wydaje z siebie przejeżdżający pociąg.

Osoby, które w tym czasie znajdują się w budynku, powinny przenieść się do jak najniższych pomieszczeń – np. garażu, piwnicy czy spiżarni. Jeśli nie ma takiej możliwości – udać się do pomieszczeń znajdujących się w centralnej części domu.

Wszystko po to, by zwiększyć swój dystans od zewnętrznych ścian budynku – najlepiej, gdy znajdują się one kilka ścian dalej. Warto schować się pod znajdujący się w pomieszczeniu mebel, np. stół, i zakryć głowę łokciami. Nie należy zapominać o tym, że wszystkie okna powinny być zamknięte.

W przypadku, gdy będziemy akurat poza budynkiem – odszukać niższy punkt lub wgłębienie i schować się do niego. Najlepiej jest położyć się na ziemi, zakrywając głowę rękami, i cały czas obserwować sytuację. W przypadku, gdy nadchodzi powódź – uciekać.

Absolutnie nie przechodzić przez kładki ani mosty, ponieważ trąba powietrzna może strącić nas do wody, z której nie będzie łatwo wyjść. Nie stać także pod tego typu konstrukcjami ani naziemnymi przejściami – jeśli się one zawalą, zostaniemy przygnieceni.

Należy mieć oczy dookoła głowy, by nie trafiły w nas unoszące się w powietrzu części m.in. aut czy domów.

Trąba powietrzna. Źródło: Youtube
Trąba powietrzna. Źródło: Youtube

W przypadku, gdy podczas trąby powietrznej będziemy w samochodzie, nie warto próbować sposobu, który można zobaczyć na filmach, czyli wyprzedzania tornada. Jest mała szansa, że się to uda.

Lepiej postąpić racjonalnie – zatrzymać się i uciec z samochodu do najbliższego budynku, szukając miejsca, w którym możemy się schować. Jeśli to niemożliwe – zostać na zewnątrz i przestrzegać zasad, które obowiązują w tym przypadku.

Przypomnij sobie o… KOLEJNA PRZEPOWIEDNIA KRZYSTOFA JACKOWSKIEGO SIĘ SPRAWDZIŁA? O CO CHODZI

Jak informował portal Życie: KRAKÓW: W MUZEUM NARODOWYM ODKRYTO PRZYPADKI KORONAWIRSUA. JAK OBECNIE WYGLĄDA SYTUACJA?

Portal Życie pisał również o… NIEZWYKŁE PRZEPOWIEDNIE MITARA TARABIĆA. "BĘDZIE DUŻO ŻYWNOŚCI W MIASTACH I WSIACH, ALE BĘDZIE ONA ZATRUTA"