Kilka dni temu na Mazowszu z gniazda wydostały się i uciekły skrajnie jadowite żmije zygzakowate i zaczęły grasować po całym terenie. Spotkanie z nimi i ukąszenie przez nie jest skrajnie niebezpieczne i może zakończyć się zgonem. Specjaliści z warszawskiego ZOO radzą, co zrobić, gdy na naszej drodze stanie żmija zygzakowata.

Szczególnie ważne jest, aby od możliwości ukąszenia przez żmiję zygzakowatą jak najlepiej chronić dzieci i osoby uczulone na jad. Jak to zrobić? O tym opowiedział „Super Expressowi” ekspert z ogrodu zoologicznego w Warszawie.

Żmija zygzakowata grasuje na Mazowszu. Jak uchronić się od spotkania z nią i ukąszenia, które może być śmiertelnie niebezpieczne

Żmija zygzakowata to jedynym jadowity wąż występujący w Polsce, a osobniki można spotkać w niemal każdym regionie. Te węże lubią leśne polany i górskie szlaki, dobrze nasłonecznione. Znaleźć tego gada można również na pagórkach, w składach drewna, norach, rumowiskach skalnych, stosach kamieni, przy drogach i między korzeniami drzew. Generalnie – wszędzie.

Jak ją rozpoznać? Ma dość charakterystyczny wygląd, a jej długość może wynosić od 60 do 80 cm.

- Jej ubarwienie jest zmienne. W Polsce najczęściej spotykamy osobniki z szarym lub brązowym grzbietem, z wyraźnie zaznaczoną zygzakowatą czarną wstęgą ciągnącą się od karku do końca ogona –mówi SE Olga Pofelska, ekspert z ZOO w Warszawie.

To, co odróżnia ją od innych polskich węży to pionowa źrenica.

Żmija zygzakowata nigdy nie atakuje człowieka sama z siebie i może być niebezpieczna tylko w bezpośrednim kontakcie. Wąż ten zazwyczaj ucieka przed ludźmi. Zaskoczona zaczyna syczeć i jest zła. Właśnie ta reakcja powinna by dla nas wielkim ostrzeżeniem, by spokojnie się wycofać, nie drażnić zwierzęcia dalej. Żmija zaatakuje, jeśli poczuje się osaczona, atakowana przez człowieka.

Tak może się stać, jeśli przypadkowo ją nadepniemy lub usiądziemy na niej. Dlatego trzeba zachować ostrożność i patrzeć, gdzie chodzimy i siadamy. Ważne jest także, aby wytłumaczyć dzieciom, by nie dotykały zwierzęcia, jeśli się na nie natkną i spokojnie, bez paniki wycofały. Żmije najczęściej atakują na wysokości kostki, zatem nie jest zalecane bieganie po lesie lub łące boso.

Żmija zygzakowata (Vipera berus) fot. Katarzyna Fidler

Gepostet von Kampinoski Park Narodowy am Dienstag, 12. Mai 2020

Jak informował portal „Życie”: DYSKUSJA W SPRAWIE NIEDZIEL HANDLOWYCH. CZY SKLEPY BĘDĄ OTWARTE ZNOWU W NIEDZIELE?

Przypomnij sobie: JEST DECYZJA W WAŻNEJ DLA MILIONÓW WIERNYCH SPRAWIE. GIS WYDAŁ KOMUNIKAT

Portal „Życie” pisał również: KRYTERIA OCENIANIA MATURY 2020. CZY BĘDĄ JAKIEŚ ZMIANY? JEST ODPOWIEDŹ MINISTRA