Na co dzień spacerując po lasach nie zastanawiamy się nad zagrożeniami, z którymi może się spotkać. Rzadko myślimy nad tym, że możemy spotkać np. dziką lochę z młodymi, jednak tę jest dość łatwo wypatrzeć i zachować bezpieczną odległość.

Gorzej sprawa się ma z małymi zwierzętami, których las jest domem, a my wkraczamy na ich terytorium. Tak jest właśnie ze żmiją zygzakowatą, przed spotkaniem z którą ostrzegają Polaków leśnicy. Zetknięcie się z gadem, który wszedł właśnie w okres godowy może być śmiertelnie niebezpieczne, szczególnie dla dzieci i osób uczulonych na jad.

Żmija zygzakowata weszła w okres godowy. Łatwo można ją spotkać w polskich lasach, trzeba uważać!

Warto pamiętać, że żmija zygzakowata jest jedynym jadowitym wężem występującym w polskiej florze, zatem spotkanie z nią może skończyć się dla nas tragicznie. Choć żmija atakuje praktycznie tylko wtedy, gdy czuje się zagrożona, a ukąszenia przez nią należą do rzadkości to warto mieć się na baczności, gdyż jej jad jest śmiertelnie niebezpieczny dla człowieka.

Gdy najczęściej spotkamy żmiję zygzakowatą? Jak większość gadów, żmija lubi mocno nasłonecznione miejsca, więc przebywa na łąkach i leśnych polanach. Generalnie obawia się ludzi, jednak czasem atakując chce odstraszyć dużo większego napastnika, np. w obronie jaj.

Żmija zygzakowata (Vipera berus) fot. Katarzyna Fidler

Gepostet von Kampinoski Park Narodowy am Dienstag, 12. Mai 2020

- Zwija swoje ciało, unosi głowę i głośno syczy. Należy wtedy zachować dystans co najmniej metra, nie wykonywać gwałtownych ruchów i nie drażnić jej – przekonywał w rozmowie z „Super Expressem” Krzysztof Trębski z Lasów Państwowych, cytowany przez Radio Zet.

Jak poznać żmiję zygzakowatą? To dość proste – jej głowa ma kształt serca i wyróżnia się mocno z całej sylwetki, a na jej ciele można zauważyć charakterystyczny zygzak, tzw. wstęgę kainową.

Oprócz lasu, żmija zygzakowata często wybiera stosy kamieni na pograniczu pól i mało uczęszczanych dróg, a wchodząc w skupiska ludzkie można ją spotkać również w przydomowych skalniakach.

Jak się zachować, gdy żmija nas ukąsi? Pędem po pomoc medyczną!

Jad żmii jest niezwykle toksyczny dla organizmu człowieka, szczególnie mocno wpływa na układ krążenia, prowadząc do wstrząsu anafilaktycznego. Najważniejszych jest pierwszych kilkanaście minut. Ukąszenie tego gada to stan bezpośredniego zagrożenia życia i wymaga wezwania karetki. Wtedy otrzymamy surowicę. Jad żmii zygzakowatej u osób uczulonych może skończyć się śmiercią w kilka minut!

Zobacz także: POLICJA POSZUKUJE MĘŻCZYZNY, KTÓRY PERFIDNIE OSZUKAŁ STARUSZKĘ POPULARNĄ METODĄ. KAŻDA POMOC JEST NA WAGĘ ZŁOTA

Może zainteresuje Cię to: JANUSZ M. ZROBIŁ PRZEKRĘT NA 50 MILIONÓW ZŁOTYCH, I PRZEPADŁ JAK KAMIEŃ W WODĘ. WPADŁ PRZEZ ZDJĘCIE W MEDIACH SPOŁECZNOŚCIOWYCH

Na portalu "Życie" pisaliśmy o: CZY POWRÓT UCZNIÓW DO SZKÓŁ TO DOBRA DECYZJA? GŁOS NA TEN TEMAT ZABRAŁ EKSPERT, PROFESOR KRZYSZTOF SIMON. JEST PRZEKONANY O SŁUSZNOŚCI SWOICH SŁÓW