Jak podaje "Wiesz", do wypieku chleba w fabrykach pieczywa są stosowane nie tylko mąka, woda, czy drożdże. Kwas, uszlachetniacze w proszku, kreda, gips, L - Cysteina uzyskiwana z ludzkich włosów i kaczych piór... To tylko początek listy składników, bez których - jak twierdzi pracownik jednej z fabryk, nie uzyska się tak pulchnego pieczywa, jak lubimy.

Co kryje się w mrożonym pieczywie z dyskontów

Jakiś czas temu w mediach pojawiły się szokujące informacje o tym, że do pieczywa dodaje się konserwant E923 czyli l-cysteinę. Jest to aminokwas uzyskiwany między innymi z ludzkich włosów i kaczych piór.

Cysteina nadaje rozciągliwą konsystencję, dzięki czemu ciasto nie rozpada się podczas wyrabiania. W Polsce jej używanie jest zakazane, jednak ciasto do wyrobu pieczywa często sprowadzamy z Chin, gdzie stosowanie cysteiny jest na porządku dziennym.

YT

Polskie prawo nie wymaga oznaczenia skąd gotowe ciasto pochodzi, w związku z czym nie mamy pewności, czy nie znajdziemy tego składnika w naszym chlebie.

YT

Tym razem w polskich piekarnictwie używa się legalnie chemicznych dodatków, o których Polacy woleliby nie wiedzieć. Tak zwany polepszacz, według technologa żywności prof. dr hab. Alicji Ceglińskiej, umożliwia wyprodukowanie więksej ilości pieczywa, w krótszym o połowę czasie.

Polepszacze dodajemy żeby polepszyć cechy mąki, którą piekarze określają jako mąka słaba.

Z dodatkiem polepszacza możemy wyprodukować pieczywo o połowę krócej, skrócenie długotrwałego procesu fermentacji na pewno odbije się na jakości pieczywa.

Guma Guar chłonie sporo wody, dzięki czemu może stworzyć strukturę pieczywa podobną do tradycyjnej.

Większą objętość pieczywa i śliczny, puchaty środek uzyskamy dzięki słodowi jęczmiennemu, a siarczan wapnia natomiast, zwykle stosowany w materiałach budownalych jako szybkowiążące spoiwo lub w dentystyce jako gips. W piekarnictwie siarczan wapnia, czyli gips stosowany jest do wzmocnienia struktury ciasta, aby sie nie kleiło.

Węglanem wapnia, czyli powszechnie stosowaną w szkołach kredą, wzbogaca się pieczywo w wapń. Glutenem natomiast nadawana jest pieczywu sprężystość. Należy pamiętać, że w przemysle piekarniczym do mąki dodaje się gluten sztuczny, aby ciasto lepiej rosło.

YT

Co sądzicie o pieczywie z dyskontów?

O tym się mówi: Dzięki podpisowi prezydenta Andrzeja Dudy w życie weszło nowe prawo. 1400 złotych trafi do tysięcy Polaków

Zerknij: Media obiegła kontrowersyjna wiadomość. Szykuje się wzrost subwencji dla partii politycznych. Czy posłowie dostaną spore podwyżki