Parówki to jedne z najpopularniejszych dodatków do posiłków. Polacy najchętniej spożywają je na śniadanie lub na kolację, łącząc je z pieczywem, a także w hot dogach. Jak pokazują badania, nawet 70% osób w Polsce w wieku powyżej 15 roku życia co jakiś czas je parówki.

W sklepach znajdziemy sporo rodzajów tych mięsnych przysmaków, jednak warto wiedzieć, że większość z nich nie jest zbyt dobrej jakości. Jak zatem znaleźć te, które są godne uwagi, a ich skład jest dobrej jakości?

Jak wybrać dobre parówki?

Jak podaje portal Interia, rynek parówek w 2014 roku miał wartość 3 mld zł, a ta kwota ciągle się zwiększa. Jednak warto zauważyć, że od kilku lat rynek parówek przechodzi transformację – jeszcze parę lat temu w sklepie większość mięsnych przysmaków była wątpliwej jakości, teraz powoli zaczyna się to zmieniać.

Wraz ze wzrostem świadomości konsumentów producenci zaczynają bardziej zwracać uwagę na skład swoich produktów – coraz więcej parówek zawiera więcej niż tylko śladowe ilości mięsa. Etykiety tych artykułów kuszą napisami w stylu „95% mięsa”, zachęcają do kupna także przez dodawanie informacji o braku zawartości sztucznych barwników i konserwantów.

Parówki. Żródło: dietetyk-vital.pl
Parówki. Żródło: dietetyk-vital.pl

Jednak ważne jest, by – zamiast kupować od razu oczami, czytając tylko reklamowe napisy – odwrócić parówki i przeczytać tylną etykietę. To tam należy sprawdzić, ile procent mięsa zawierają.

Na marketowych półkach wciąż znajdziemy parówki z jedynie 30% mięsa i „zapychaczami”, dlatego tak ważne jest sprawdzanie etykiet.

Co więcej, w parówkach możemy znaleźć mięso oddzielone mechanicznie, które na etykiecie widnieje jako MOM – mogą to być kurze kupry, łapy, skóra czy chrząstki. Niekiedy w tych przysmakach znajdują się także podroby.

Warto jest sprawdzać także, jakie dodatki mają parówki. Niektóre z nich zawierają niezdrowe konserwanty, np. azotyn sodu, który WHO uznało za rakotwórczy. W parówkach mogą znaleźć się też skrobia ziemniaczana, błonnik pszenny albo grochowy czy kasza manna – występują w roli polepszaczy smaku lub zagęstników. Warto zwrócić uwagę również na zawartość soli – nie powinno być jej zbyt wiele.

Parówki. Żródło: interia.pl
Parówki. Żródło: interia.pl

Dobre parówki nie zawierają glutaminianu sodu, maltodekstryny, regulatorów kwasowości, azotynów, fosforanów i ekstraktu drożdżowego oraz innych polepszaczy smaku.

Istotne jest, by pamiętać, że dobrej jakości parówki z pewnością nie będą najtańsze. O jakości parówki świadczy także ich konsystencja – te dobre będą twarde i zbite.

Przypomnij sobie o… JAK SIĘ CZUJE JERZY STUHR? POJAWIŁO SIĘ WAŻNE OŚWIADCZENIE OD JEGO RODZINY

Jak informował portal Życie: DRUGA TURA WYBORÓW PREZYDENCKICH. PREZESA JAROSŁAWA KACZYŃSKIEGO NIE BYŁO NA WIECZORZE WYBORCZYM. POWÓD ZASKAKUJE

Portal Życie pisał również o… KRAKÓW: RANKING NAJLEPSZYCH GINEKOLOGÓW W MIEŚCIE. KTO ZNALAZŁ SIĘ W PIERWSZEJ DZIESIĄTCE WEDŁUG ZADOWOLONYCH PACJENTEK