Jak podaje portal „Styl”, komar tygrysi pochodzi z południowo-wschodnich terenów Azji i należy do gatunków inwazyjnych. Jego cechami charakterystycznymi są białe prążki na ciele. Może sięgać nawet do 10 mm, co zazwyczaj dotyczy samic, które są większe od samców. Podobnie, jak występujące na naszym kontynencie gatunki żywi się krwią ludzi i zwierząt. Zagrożenie stanowią roznoszone przez niego choroby.

Niebezpieczny komar

Komar tygrysi sukcesywnie się rozprzestrzenia na nowe obszary, co zawdzięcza przede wszystkim swoim niezwykłym zdolnością adaptacyjnym. Sprzyja temu również ocieplające się warunki klimatyczne. Do tego dochodzi powszechny transport towarów, a także przemieszczanie się ludności.

Rozmnażaniu się komarów tygrysich sprzyja środowisko wodne. Komary składają jaja na powierzchni wody, tam też rozwijają się larwy. Komary te roznoszą ponad 20 groźnych wirusów, które mogą wywołać śmiertelne choroby. Wywołują m.in. gorączkę denga, zika, żółtą febrę, gorączkę Zachodniego Nilu, czy japońskie zapalenie mózgu.

YouTube

Stale powiększa swoje terytorium

Komara tygrysiego można spotkać już nie tylko na obszarze Azji. W ciągu ostatnich trzech dekad pojawił się w Australii i w Europie. W 2008 roku jego obecność odnotowano aż w 28 krajach świata, w których naturalnie nie występował. Zaobserwowano go w Albanii, Bośni i Hercegowinie, Chorwacji, Grecji, Francji, Włochy, Czarnogórze, Holandii, Serbii, Słowenii, Hiszpanii, Szwajcarii oraz w Niemczech.

W naszym kraju odnotowano jedynie obecność pojedynczych osobników, choć bynajmniej nie oznacza to, że owad nie stanowi dla nas zagrożenia. O tym, że jest ono realne świadczy fakt, że w ubiegłym roku zanotowano w Czechach śmierć na dengę, wywołaną właśnie ukąszeniem komara tygrysiego.

YouTube

Ochrona przed komarami tygrysimi

Jedną ze skutecznych metod ochrony przed komarami tygrysimi jest spryskiwanie obszarów jego wystąpienia permetryną, diflubenzuronem lub biopreparatami zawierającymi pałeczki Bacillus thuringiensis. W USA zaobserwowano, że ograniczeniu populacji komara tygrysiego sprzyja rodzimy gatunek z grupy muchówek długoczułkich.

W Chinach z kolei stwierdzono skuteczność wypuszczania samców komara tygrysiego z bakterią Wolbachia, która uniemożliwia posiadanie potomstwa z występującymi w naturze samicami.

YouTube

Obawiacie się komara tygrysiego?

To też może cię zainteresować: Wybory już za kilka dni. Rafał Trzaskowski jest nieugięty w swoich postanowieniach i pozywa TVP

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Młoda kobieta pozostawiła samochód na miejscu dla niepełnosprawnych. Jej riposta na oburzającą wiadomość za wycieraczką jest bezcenna

O tym się mówi: Kamil Sipowicz planuje już kolejny ślub? Mąż Kory odnalazł szczęście u boku tajemniczej kobiety. Co wiadomo o ich związku