Andrzej Grabowski to popularny aktor, a obecnie także juror „Tańca z gwiazdami”. Okazuje się, że poza osiągnięciami zawodowymi artysta może pochwalić się rodziną, która podobnie jak on obecna jest w show-biznesie. Kim są jego najbliżsi?

Andrzej Grabowski to najbardziej rozpoznawalny członek jego rodziny. Nic dziwnego, gdyż o wielu lat regularnie pojawia się na deskach teatrów i scenach kabaretowych. Aktor znany jest przede wszystkim z roli Ferdka Kiepskiego w serialu „Świat według Kiepskich”. Wystąpił także w kultowym filmie Patryka Vegi „Pitbull”. Od 5 lat zajmuje miejsce w jury uwielbianego przez widzów programu „Taniec z gwiazdami”.

Prywatnie Andrzej Grabowski jest mężem, bratem, ojcem i teściem. Jak donosi Onet.pl wśród jego bliskich znajdują się osoby powiązane ze środowiskiem artystycznym.

Młodość Andrzeja Grabowskiego

Andrzej Grabowski urodził się 1952 roku w Chrzanowie. Wraz z dwójką braci – Mikołajem i Wiktorem, wychowywał się w niewielkiej miejscowości w Małopolsce, Alwernii. Nigdy nie planował zostać aktorem i nie interesował się światem show-biznesu. Mimo, że jego ojciec, Bolesław Grabowski występował na scenie w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie i brał udział w spotkaniach grup amatorskich, to w młodości często sceptycznie wypowiadał się o tym fachu. W jednym z wywiadów wspominał:

„Statystował w jednym z krakowskich teatrów. Grał w amatorskich przedstawieniach i wcielał się w rolę popularnego sołtysa z programu Polskiego Radia „Podwieczorek przy mikrofonie”. Bardzo się wstydziłem, kiedy ojciec wkładał kapelusz z piórkiem…”

Andrzej Grabowski nie chciał iść w ślady ojca. Początkowo planował zostać księdzem. Przez wiele lat pełnił nawet funkcję ministranta, dlatego często bywał w kościele.

Według portalu Deon.pl w jednym z wywiadów powiedział:

„Ja chciałem zostać księdzem bernardynem. W Alwernii, tam, gdzie się wychowywałem, jest kościół i klasztor bernardynów, gdzie byłem wzorowym ministrantem.Chciałem zostać księdzem, ale w okresie dojrzewania zmieniłem zainteresowania. Teraz, w tym wieku, w którym jestem, uważam, że byłbym dobrym księdzem, wcześniej nie sądzę.”

Zmiany nastąpiły w momencie, kiedy Mikołaj, brat Andrzeja Grabowskiego dostał się na studia w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie. Zaczął wtedy regularnie obracać się w środowisku artystycznym, a nawet pojechali razem na obóz żeglarski. Jak podaje serwis WP Film to właśnie tam poznał Jana Nowickiego.

„Tam też spotkałem Jasia Nowickiego. Miał wtedy 29 lat – młodzian, ale już bardzo znany. Janek już wtedy cudownie opowiadał… Pewnej nocy wszyscy słuchacze się wykruszyli, zostałem tylko ja. Wtedy też Janek, po tych długich rozmowach ze mną, powiedział, że powinienem zostać aktorem. I właśnie wtedy pierwszy raz o tym pomyślałem” – wspomina artysta.

Podobno Andrzeja Grabowskiego do aktorstwa zachęciły opowieści o pięknych koleżankach z roku starszego brata. Ojciec początkowo nie był zachwycony tym, w jakim kierunku zmierzała kariera obojga dzieci, gdyż według niego aktorstwo nie było poważnym zawodem. Jedynie Wiktor Grabowski nie był zainteresowany show biznesem i zajął się górnictwem. Jak donosi portal Deon.pl Bolesław Grabowski miał dać w tamtym czasie synowi ważną radę:

„Synu, pamiętaj: jeśli chcesz być aktorem, to musisz być dobrym aktorem. Jeśli uznasz, że ci nie wychodzi, wycofaj się.”

Przełomowym momentem w życiu były studia w Krakowie. To właśnie wtedy na PWST Andrzej Grabowski poznał swoją przyszłą żonę i matkę jego dwóch córek. Początki nie były jednak łatwe! Mimo, że artysta stale podrywał Annę Tomaszewską, to ta nie była jednak zainteresowana związkiem z nim. W rozmowie z „Dziennikiem Polskim” opowiadała:

„W Tarnowie spotkałam się na scenie z Andrzejem Grabowskim, ale wtedy jeszcze do głowy mi nawet nie przyszło, że za lat kilka zostanie moim mężem. Owszem, zalecał się do mnie jak do wszystkich dziewczyn, ale moje serce było gdzie indziej ulokowane.”

Ostatecznie jednak zaiskrzyło między nimi i zostali parą. Niedługo po tym wzięli ślub, a na świat przyszły ich ukochane córki – Zuzanna i Katarzyna.

Życie rodzinne Andrzeja Grabowskiego

Mimo, że Andrzej Grabowski i Anna Tomaszewska skupili się przede wszystkim na życiu rodzinnym, to oboje znajdywali czas, aby rozwijać się zawodowo. Często grali w teatrach czy brali udział w produkcjach telewizyjnych. Żona Andrzeja Grabowskiego dała się jednak poznać widzom już jako doświadczona aktorka, kiedy zagrała w popularnych serialach – „Egzamin z życia”, „Majka” i „Julia”.

W pewnym momencie w ich związku zaczęły pojawiać się problemy. Krążyły plotki o ich częstych kłótniach, szczególnie podczas współpracy na planie. Ostatecznie 2008 roku po 26 latach razem rozwiedli się.

Anna Tomaszewska bardzo szybko ponownie związała się, tym razem ze swoim przyjacielem, satyrykiem – Krzysztofem Piaseckim. Andrzej Grabowski również zaledwie po roku od rozwodu ożenił się z 18 lat młodszą Anitą Kryszewską, charakteryzatorką, którą poznał na planie serialu „Tylko miłość”. Pojawiły się nawet plotki o rzekomym romansie artysty, który miały być powodem rozstania. Żaden z nich nie potwierdził jednak tych doniesień.

Drugi związek Andrzeja Grabowskiego nie trwał zbyt długo. Po 7 latach małżeństwo rozpadło się i rozpoczął się długotrwały proces sądowy. Aktor wydał nawet oświadczenie dotyczące plotek krążących w internecie o jego rozstaniu. Na portalach pisano, że zostawił swoją żonę, gdy zachorowała i nie pomagał jej w trudnych chwilach. Napisał wtedy:

„Ostatecznie tytułem podziału majątku przelałem na konto byłej żony 1 milion 250 tys. złotych. Nie miałem takiej kwoty w gotówce – pożyczyłem pieniądze i sprzedałem, co mogłem.”

Dopiero po 3 latach od rozwodu media przestały interesować się relacjami Andrzeja Grabowskiego i jego byłej żony. Głośno zrobiło się za to o jego córkach, które coraz częściej zaczęły pojawiać się w show-biznesie.

Córki Andrzeja Grabowskiego

Obie córki Andrzeja Grabowskiego – Zuzanna i Katarzyna postanowiły iść w ślady rodziców i zostać aktorkami. Ich kariera nabiera tempa. Co więcej wyszły one za mąż za aktorów.

Starsza córka, Zuzanna urodziła się w 1983. Ukończyła Akademię Teatralną, po czym skupiła się głównie na aktorstwie teatralnym. Sporadycznie artystka pojawiała się jednak m.in w serialach „Królowie przedmieścia” i „Czas honoru”. W 2013 wyszła za mąż za Pawła Domagałę, którego poznała jeszcze w szkole aktorskiej na tym samym roku studiów. Obecnie para wychowuje dwie córki: 7-letnią Hannę i roczną Barbarę. Podobno jednak nie była to miłość od pierwszego wejrzenia i minęło wiele czasu zanim związali się za sobą. W wywiadzie dla „Pani” Zuzanna Grabowska wspomina:

„Bardzo się lubiliśmy, a Paweł twierdzi, że się we mnie podkochiwał. Ale ja miałam chłopaka, a on dziewczynę. Wykładowcy uparcie nas ze sobą parowali przy odgrywaniu różnych scen. Najczęściej graliśmy rodzeństwo lub tańczyliśmy, bo jesteśmy podobnego wzrostu.”

Aktualnie uważani są za bardzo dobraną i kochającą się parę. Nie przeszkodziła im nawet kariera muzyczna Pawła Domagały. Żona bardzo go wspiera, a czasem nawet występuje w jego teledyskach. To właśnie o niej są jego romantyczne piosenki.

Druga córka, Katarzyna Grabowska podobnie jak pozostali członkowie rodziny skupia się na aktorstwie. W 2015 roku ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Filmową, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. W wywiadzie z dziennikarzami portalu Interia.pl wyznała, że jako dziecko nie planowała zostać aktorką:

„Dopiero w drugiej klasie liceum doszłam do wniosku, że to może mieć sens. Prawdę mówiąc, postanowiłam spróbować przygotować się do egzaminów do szkoły aktorskiej z braku lepszego pomysłu na życie. Zbliżał się termin przesłuchań, trzeba było się decydować.”

Katarzyna Grabowska bardzo dobrze radzi sobie w show biznesie. Na koncie ma już kilka poważniejszych ról. Wystąpiła m.in. w roli Olgi Góreckiej w serialu „M jak miłość”. Aktualnie gra również jedną z głównych ról serialu TVN „Zakochani po uszy”.

W życiu prywatnym od roku spełnia się jako żona Damiana Kulca, który jest absolwentem łódzkiej szkoły aktorskiej. Występuje on na deskach Teatru Powszechnego, a także w serialach, takich jak „Komisarz Alex” czy „Dziewczyny ze Lwowa”. Ich miłość kwitnie, co można zaobserwować w mediach społecznościowych.

Brat Andrzeja Grabowskiego

Jak wcześniej pisaliśmy brat Andrzeja Grabowskiego, Mikołaj również pracuje w branży filmowej. Znany jest przede wszystkim jako reżyser. Mimo, że ukończył studia aktorskie i reżyserii w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie, to bardzo rzadko pojawia się na scenie. Rozwija się jednak jako reżyser teatralny. Prywatnie od wielu lat jest szczęśliwym mężem i ojcem. Związał się z aktorką Iwoną Bielską mimo, że początkowo nic nie wskazywało, że będą razem. Według doniesień portalu Styl.pl Mikołaj Grabowski wspominał:

„Byłem zbyt nieśmiały. Iwona błyszczała urodą, intelektem i zachowaniem. Gdzie ja, taki parweniusz, mogłem się do niej zbliżyć. Podziwiałem, ale omijałem z daleka, nie chcąc narażać się na odmowę współpracy.”

Dopiero w późniejszym czasie zaiskrzyło między nimi, kiedy los ponownie skrzyżował ich drogi. W tamtym czasie Mikołaj Grabowski był dyrektorem Teatru im. Juliusza Słowackiego, a Iwona Bielska dołączyła do jego zespołu aktorskiego. Od tego czasu nieustannie się spotykali, a niedługo później wzięli ślub i na świat przyszedł ich syn, Michał. Mimo, że już dawno nie mieszka z rodzicami, to wciąż często towarzyszy rodzicom podczas oficjalnych wyjść i przyjeżdża do rodzinnej posiadłości niecałe 40 kilometrów od Krakowa.

Mikołaj i Iwona Grabowscy rzadko pojawiają się mediach. Ze względu na charakter pracy często są w rozjazdach, zaś wolne chwilę wolą spędzać wspólnie z dala od kamer:

„Nie mamy na to czasu, bo ciężko pracujemy. Poza tym to nie dla nas, my się nie nadajemy, nie chcemy. Zdrowie, sensowna praca i szczęście naszego syna to jedyne, co się w tej chwili w życiu liczy.” – powiedziała w jednym z wywiadów Iwona Bielska.

Iwona Bielska również pochodzi z rodziny, gdzie teatr był bardzo bliski. Jej siostra, Elżbieta Bielska-Graczyk podobnie jak ona została aktorką. Porzuciła jednak karierę, dlatego obecnie nie występuje na scenie. Siostry mają ze sobą świetny kontakt, a nawet są sąsiadkami.

Iwona Bielska świetnie sobie radzi w show-biznesie i bardzo często występuje w na scenach teatralnych w Polsce. Pojawia się także na małym i dużym ekranie. W ostatnim czasie zagrała w filmie „Polityka” Patryka Vegi. Wiele lat wcielała się także w rolę Wandy w serialu „Przepis na życie”.

Syn Mikołaja Grabowskiego i Iwony Bielskiej, Michał również związany jest z branżą filmową. Aktualnie mieszka w Berlinie i pracuje jako operator filmowy. Kilka lat temu zaręczył się z niemiecką aktorką, Antonią Bill. Para stara się jednak zachować swoje życie prywatne dla siebie. Wszystko wskazuje, że bardzo dobrze im się układa.

Iwona Bielska w wywiadzie z „Dobry Tydzień” wspomina o narzeczonej syna:

„Jest urocza i oprócz tego, że nie mówi po polsku, nie ma wad. Kiedy do mnie pisze, podpisuje się Deine (twoja) Curke, przez „u”.”

Okazuje się, że rodzina Grabowskich tworzy wielką, aktorką familię.

Chcesz zobaczyć jak Andrzej Grabowski wcielił się w rolę Jarosława Kaczyńskiego? Zachęcamy do przeczytania: TAK WYGLĄDA JAROSŁAW KACZYŃSKI W FILMIE VEGI. W ROLĘ PREZESA PIS WCIELIŁ SIĘ ANDRZEJ GRABOWSKI

Może zainteresuje Cię temat rozstania znanych gwiazd TVN-u? Pisaliśmy o tym tu: KONIEC MIŁOŚCI GWIAZD TVN! PARA ROZSTAŁA SIĘ PO 8 LATACH MAŁŻEŃSTWA

Patrycja Hampelska