Bardzo rzadki przypadek urodzenia się bliźniąt syjamskich miał miejsce w Indiach. Taka przypadłość nazywana jest w medycynie policefalią. Trudność w utrzymaniu dzieci przy życiu polega na tym, że posiadają one organy tylko jednego człowieka, mają natomiast dwie głowy i trzy rączki.

Matka bliźniąt, 21-letnia Hinduska przyznaje, że wiedziała o ciąży bliźniaczej. W trakcie jej trwania przygotowywała się na przyjęcia dwójki dzieci w swoim domu. Żaden z lekarzy natomiast nie poinformował jej, że będą to bliźnięta syjamskie.

Jednak nie są one typowym przykładem. Przypadki policefalii to sytuacje, w których dany organizm ma jedno ciało ale więcej niż jedną głowę. Obie głowy potrafią niezależnie dysponować wspólnym ciałem. Takie przypadki bliźniąt uznawane są za jedną osobę i właśnie takie dziecko urodziła Babita Ahirwar, mieszkanka Indii.

Z punktu widzenia medycyny, są to niezwykle trudne przypadki, ponieważ nie dają możliwości operacyjnego oddzielenia ciał od siebie. Bliźnięta mają wszystkie organy wspólne, w tym również serce, wątrobę, cały układ trawienny i krwionośny. Posiadają jedynie dwie głowy z dwoma niezależnymi mózgami. Lekarze rozważają jednak różne opcje mające uratować życie bliźniąt.

- Dziecko miało dwie głowy i trzy ręce. Trzecia ręka miała dwie dłonie – powiedział dr Surendra Sonkar ze szpitala Vidisha Sadar, w którym urodzily się dzieci.

- U noworodka widać tylko jedno serce. To bardzo rzadki stan i po raz pierwszy zetknąłem się z takim przypadkiem w mojej karierze – opowiadał lekarz.

Obecnie dziecko znajduje się pod opieką Hamidi Medical College and Hospital w Bhopal.

Statystycznie mówi się, że takie przypadki zdarzają się mniej niż raz na milion urodzonych dzieci.

 

Jak informował portal Życie: TO WIDEO ROZCZULI KAŻDEGO. MŁODY LEKARZ ZNALAZŁ SPOSÓB NA USPOKOJENIE DZIECKA W TRAKCIE BADANIA [WIDEO]

Portal Życie pisał również o: ANDRZEJKI TO NIE TYLKO CZAS IMPREZ, ALE I WRÓŻB. WARTO POZNAĆ ANDRZEJKOWY HOROSKOP NA PRZYSZŁY ROK

Przypomnij sobie o: NA JAKIE PREMIE ŚWIĄTECZNE MOGĄ LICZYĆ POLACY. OTO KWOTY, KTÓRE WYPŁACAJĄ PRACODAWCY