Jak wiadomo, święta Bożego Narodzenia to doskonała okazja do spędzenia czasu z najbliższymi, podczas której nie musimy być w biegu i możemy skupić się na byciu razem. Jest to także jednak czas wzmożonych wydatków, gdyż każdy chciałby przygotować wyjątkowe świąteczne potrawy oraz obdarować innych prezentami, by sprawić im radość.

Pracodawcy są świadomi, że cierpi na tym portfel ich pracowników, dlatego wielu z nich postanawia w ramach premii zaoferować pracownikom dodatkową gotówkę lub bony zakupowe. Jest to bardzo hojny gest, który z pewnością ucieszy każdego pracownika i pomoże mu w zaplanowaniu świątecznych wydatków, tak, by mógł sobie na nie pozwolić.

Coraz mniejszy odsetek pracodawców decyduje się na oferowanie pracownikom bonów – w większości firm praktykuje się większy przelew lub gotówkę „w kopercie”. Niektórzy szefowie wciąż wręczają paczki świąteczne ze słodyczami i niespodziankami dla dzieci.

Warto wiedzieć, że są dwa źródła finansowania świątecznych premii dla pracowników. Jednym są oczywiście środki obrotowe firmy, zaś drugie to Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych. Jak mówi prawo, powinien on istnieć w każdej firmie, która zatrudnia co najmniej 20 osób w przeliczeniu na pełne etaty.

Wysokość premii świątecznej zależy od firmy, w której pracujemy.

Jak podaje Gazeta Pomorska, stawki mogą wynosić od 300 zł brutto w starostwach powiatowych do 1000 zł w urzędach wojewódzkich. Osoby pracujące w służbach porządkowych mogą liczyć na premię w wysokości 650-800 zł, zaś pracownicy biurowi Narodowego Funduszu Zdrowia – ok. 400 zł. Nauczyciele otrzymują od 200 do 600 zł, zależnie od stopnia nauczania w szkole.

Pracownicy fizyczni otrzymują najczęściej 200-300 zł od pracodawców, głównie prywatnych firm. W zakładach produkcyjnych kwoty są podobne, choć istnieją duże firmy, które oferują pracownikom nawet 800 zł premii świątecznej.

Pracownicy centrów dystrybucyjnych różnych sieciówek dostają zwykle gotówkę na konto, zaś sprzedawcy w sklepach – zazwyczaj bony, które mogą wykorzystać w sieci, w której pracują. Wysokość bonów zazwyczaj wynosi od 250 do 400 zł.

Zazwyczaj dodatkowe środki na święta są wypłacane z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych albo z funduszy związków zawodowych. Trzeba jednak spełnić kilka warunków, by móc je wykorzystać. Otóż należy zapisać tę kwestię w regulaminie ZFŚS, zaś dodatek świąteczny musi zostać zapisany jako pomoc socjalna, a nie np. premie świąteczne. Dodatkowo dla najmniej zarabiających powinny być najwyższe wypłaty.

Wartość paczek dla dzieci, które proponują przedsiębiorcy, zazwyczaj wynosi od 100 do 300 złotych.

Przypomnij sobie o… PONAD 200 MIEJSCOWOŚCI JUŻ WKRÓTCE ZNIKNIE Z MAPY POLSKI. CO SIĘ Z NIMI STANIE

Jak informował portal Życie: SZUKASZ KSIĘCIA NA BIAŁYM KONIU? OTO, CO POWINNAŚ ZROBIĆ, ABY GO ZDOBYĆ

Portal Życie pisał również o… MAŁGORZATA KOŻUCHOWSKA SZCZERZE OPOWIADA O CHOROBIE, MACIERZYŃSTWIE I KARIERZE