Choć wydawałoby się, że dość długi okres zimy, śniegu i sporych mrozów, które stały się naszym udziałem w tym roku powinien pomóc w wybiciu larw kleszczy to nic bardziej mylnego – niestety, jest ich bardzo dużo, a szczególnie często zauważają ich obecność właściciele psów i wychodzących kotów.

Serwis Rzeszów Wyborcza wyjaśnia, że kleszcze można było spotkać już nawet w styczniu! Jak jednak bronić się przed nimi, aby nie zapaść na boreliozę lub inne choroby odkleszczowe, których jest cała masa?

Kleszcze atakują już od wielu tygodni! Jak uchronić się przed nimi, aby nie zachorować na boreliozę, zapalenie opon mózgowych i inne choroby odkleszczowe?

Mieszkańcy Rzeszowa informują, że aktywność kleszczy jest wzmożona, a najprędzej o tym dowiedzieli się właściciele psów. Coraz większe jest również zainteresowanie klientów sklepów zoologicznych preparatami na kleszcze i specjalnymi obrożami przeciw tym pajęczakom. Jednak kleszcze są groźne nie tylko dla psów czy kotów, ale dla ludzi.

Warto pamiętać, że czasy, w których kleszczy mogliśmy się spodziewać wyłącznie w lasach, na mokradłach i miejscach dzikiej roślinności są już dawno za nami. Teraz wiele osób doświadczania pogryzień przez kleszcze w parkach, na łąkach i innych miejskich ternach rekreacyjnych.

Dodatkowo, wbrew obiegowej opinii, kleszcze nie żyją na drzewach i nie skaczą na nowych żywicieli. Ich naturalnych środowiskiem jest trawa, rośliny i gałęzie drzew czy krzewów do około 120 cm – to wysokość, na jakiej najczęściej przebywają potencjalni żywiciele.

Jak się chronić? Do parków czy lasów ubierać się w długie spodnie, zakryte buty, długie rękawy. Co ciekawe, nie znoszą sztucznych materiałów, wola bawełnę. Po powrocie do domu należy dokładnie przejrzeć całe ciało, szczególnie uważnie przejrzeć skórę dzieci.

Kleszcze uwielbiają na naszym ciele miejsce ciepłe, wilgotne, ciemne, z delikatną skórą i tam, gdzie przepływa krew. Niestety, kleszczy nie zabijają już nawet mrozy, gdyż przystosowały się do zmiennych warunków otoczenia, szczególnie, że miasta je „przyciągają” ze względu na wytwarzanie dużej ilości ciepła.

Warto pamiętać, że na kleszczowe zapalenie mózgu można się zaszczepić i przyjmuje się łącznie trzy dawki szczepionki. Jednak jest ona odpłatna. Borelioza natomiast jako bakteryjna choroba zakaźna jest leczona – i to jak najszybciej – zestawem antybiotyków. Jej charakterystyczny objaw to tzw. rumień wędrujący, ale nie zawsze musi się on objawić.

W drugiej fazie pojawia się zakażenie układu nerwowego, kostno-stawowego czy krążenia. To podstępna i dająca nieswoiste objawy choroba, stąd po każdym ukąszeniu kleszcza trzeba udać się na badania krwi, lecz nie wcześniej niż na trzy tygodnie od ukąszenia.

Kleszcz/Youtube @Onet 100

Jak informował portal "Życie": MONIKA RICHARDSON ZNALAZŁA SIĘ W PODBRAMKOWEJ SYTUACJI. ZNANA DZIENNIKARKA DENERWUJE SIĘ PRZEZ UKOCHANEGO SYNA. JEST NIEPEWNA PRZYSZŁOŚCI TOMASZA

Przypomnij sobie: WSPANIAŁE WIEŚCI DOTYCZĄCE TOMASZA STOCKINGERA WŁAŚNIE UJRZAŁY ŚWIATŁO DZIENNE. NIEBAWEM POJAWI SIĘ NOWY CZŁONEK RODZINY. FANI MASOWO GRATULUJĄ

Portal "Życie" pisał również: NAGRANIE Z POLSKIEGO SZPITALA ROZNOSI SIĘ W INTERNECIE W OKA MGNIENIU. SCENY, KTÓRE SIĘ WYDARZYŁY BUDZĄ SKRAJNE KOMENTARZE. INTERNAUCI PRZEJĘCI

W ostatnich dniach pisaliśmy także o: JAK UCHRONIĆ SIĘ PRZED KLESZCZAMI W NASZYM OGRODZIE? WYSTARCZY SKORZYSTAĆ ZE WSPANIAŁYCH WŁAŚCIWOŚCI KILKU ROŚLIN I PAJĘCZAKI NIE BĘDĄ PROBLEMEM