Z powodu koronawirusa wielu Polaków zdecydowało się spędzić tegoroczne wakacje na terenie naszego kraju. Z tego też powodu parki narodowe i krajobrazowe przeżywają teraz prawdziwe oblężenie.

Bardzo ważne zasady!

Mało kto pamięta jednak, że zarówno w parkach narodowych, jak i krajobrazowych obowiązują ścisłe zasady. W przypadku parku narodowego, regulamin umieszczony przy wejściu do parku obowiązuje na całym jego terenie, natomiast w parku krajobrazowym chronione są tylko poszczególne miejsca takie jak rezerwaty, czy też pomniki przyrody.

Portal Interia przypomina o najważniejszych zasadach, jakie obowiązują nas podczas wycieczki do parku narodowego. Przede wszystkim nie możemy zapominać o tym, że przekraczając granicę parku narodowego stajemy się jego gościem.

W parkach narodowych zabronione jest rozpalanie ognisk, a także palenie papierosów, poza miejscami do tego przeznaczonymi. To bardzo ważne, bowiem pozostawiony niedopałek może wywołać ogromny pożar!

Jeśli na spacer do parku narodowego chcemy wybrać się ze swoim czworonożnym pupilem powinniśmy najpierw uważnie sprawdzić regulamin. Jak się okazuje, w niektórych parkach narodowych zabronione jest przebywanie z psami, a niektóre akceptują tylko zwierzaki na smyczy i w kagańcu.

Niektóre czynności są surowo zabronione!

Pamiętajmy także, że podczas spacerów po parku narodowym nie wolno nam zrywać grzybów i kwiatów! Można je tylko i wyłącznie fotografować i to dla prywatnego użytku.

Ważną zasadą obowiązującą w parku narodowym jest poruszanie się tylko wyznaczonymi szlakami. Przemieszczanie się poza nimi powoduje niszczenie przyrody, a dodatkowo może narazić nas na kontakt z dzikim zwierzęciem.

Pamiętajmy także, że w parku narodowym nie wolno karmić ani też dokarmiać zwierząt. Jeśli na naszej drodze spotkamy rannego zwierzaka powinniśmy o tym bezzwłocznie poinformować strażników lub dyrekcję parku. Nie wolno dotykać rannego zwierzęcia!

W parkach narodowych bezwzględnie zabronione jest także śmiecenie i hałasowanie, ale jest to tak oczywiste, że nie powinno się o tym przypominać.

Za złamanie punktów regulaminu parku narodowego przewidziane są kary pieniężne, które zależą od tego, jakie wykroczenie zostało popełnione. Do nałożenia mandatu uprawnieni są strażnicy danego parku.

Wybierając się więc na wycieczkę do parku narodowego pamiętajmy, że przyroda jest wspaniała i powinniśmy o nią dbać i chronić ją, aby jak najdłużej móc ją podziwiać!

Jak informował portal "Życie": MINISTERSTWO STAWIA SPRAWĘ JASNO: JEŚLI POLACY NIE BĘDĄ PRZESTRZEGAĆ TEGO NAKAZU SYTUACJA ZNACZĄCO SIĘ POGORSZY. SĄ NOWE OGNISKA ZAKAŻEŃ

Przypomnij sobie: NOWE RESTRYKCJE NA POLSKICH WESELACH. ZASADY, KTÓRE MAJĄ ZOSTAĆ WPROWADZONE NIE UCIESZĄ MŁODYCH POLAKÓW, DZIADKOWIE MOGĄ MIEĆ ZAKAZ ZABAWY

Portal "Życie" pisał również: KONTROLERZY SĄ BEZWZGLĘDNI. MOGĄ ZAPUKAĆ RÓWNIEŻ DO CIEBIE, A KARY SĄ NIESAMOWICIE WYSOKIE