Związek Nauczycielstwa Polskiego nie jest w stanie powiedzieć, czy uczniowie wrócą do szkoły we wrześniu. Jak przekonuje Sławomir Broniarz, ministerstwo zdrowia nie konsultuje ze Związkiem swoich planów.

- Ministerstwo Zdrowia nie konsultuje z nami żadnych swoich planów i w tym stanie tkwimy od momentu rozpoczęcia pandemii - a dokładnie od chwili, w której parlament przyjął specustawę dotyczącą koronawirusa – mówi w rozmowie z WP Parenting.

- Minister Edukacji Narodowej również czuje się formalnie zwolniony z konsultowania aktów prawnych, a nawet jeśli one przychodzą, to pojawiają się chyba tylko po to, żeby wysłać nam kopię, bo trudno mówić o konsultacji czegokolwiek, jeśli wysyłane jest na kilka godzin przed publikacją. Prawo z kolei mówi, że mamy na to np. 30 dni. Chciałbym, żeby dzieci wróciły do szkoły, nawet w sytuacji, w której minister by tego z nami nie konsultował, bo nie chodzi o to, by ktoś o cokolwiek nas pytał, chodzi o to, by to wszystko szło w dobrym kierunku. Problem polega na tym, że minister ma przeświadczenie, że nie popełnia żadnego błędu i w tym przeświadczeniu trwa – mówi prezes ZNP.

Przeciąganie decyzji dotyczącej powrotu dzieci do szkół od września związane jest z aktualną sytuacją. Nikt nie jest w stanie powiedzieć, czy we wrześniu pandemia koronawirusa nie będzie przechodziła swojego punktu kulminacyjnego. Choć wrzesień już za pasem, na decyzje organów rządzących trzeba nadal czekać.

We Włoszech szkoły pozostaną zamknięte do września, źródło: Gazeta Prawna
We Włoszech szkoły pozostaną zamknięte do września, źródło: Gazeta Prawna
We Włoszech szkoły pozostaną zamknięte do września, źródło: Gazeta Prawna

- Zapewne są takie szkoły, które mogą powiedzieć, że są gotowe na edukację tradycyjną i na edukację zdalną. Nie znam takich szkół, ale gdzieś w Polsce pewnie są. Natomiast na pewno nieporozumieniem jest informacja wypływająca od ministra Kraski, że resort dopiero w połowie sierpnia powiadomi o warunkach, w jakich odbywać się będzie rok szkolny. W dwa tygodnie to można najwyżej odmalować szkołę, ławki umyć, płoty załatać. W dzisiejszych warunkach przygotowanie się w dwa tygodnie do roku szkolnego, który rozpoczyna się w trakcie pandemii - jest niemożliwe. Nad organizacją zajęć szkolnych 2020/2021 powinniśmy pracować od marca tego roku. Takich działań nie było w ogóle – mówi Sławomir Broniarz.

O tym pisaliśmy: Takie Boże Ciało nie zdarzyło się nigdy. Proboszcz jednej z parafii wpadł na wyjątkowy pomysł