Święta, święta i po świętach. Wtedy, jak co roku, przychodzi czas na kolędę. Parafie w całym kraju organizują grafiki, zgodnie z którymi parafianie odwiedzani są przez lokalnych duchownych. Już od wielu lat temat kolędy wzbudza coraz większe kontrowersje i dzieli Polaków.

Spora część rodaków nadal wierna jest tradycji przekazywanej z dziada pradziada i dochowuje wszelkich katolickich obrządków. Zwłaszcza dla osób starszych wizyta księdza po kolędzie jest wielkim wydarzeniem.

Jednak równie duża grupa za nic nie chce wpuścić duchownego za próg swojego domu. Coraz więcej osób argumentuje, że zachowanie księdza w takich okolicznościach jest niedopuszczalne, gdy wypytuje o domowników zbyt osobiste tematy.

Polacy czują się też rozczarowani i zniechęceni postawą księży, którzy z całej kolędy najbardziej zainteresowani są kwotą datku, jaki dostaną w kopercie.

Niedawno ogromnego oburzenie wywołał apel ks. Piotra Siołkowskiego, proboszcza parafii pw. św. Bartłomieja w Czernikowie koło Torunia. W komunikacie opublikowanym na stronie miasta zażyczył on sobie, żeby każda rodzina w trakcie kolędy przekazała mu datek w wysokości „przynajmniej 50 złotych”.

Sytuacje tego typu odsuwają od kościoła Katolickiego wiele osób w naszym kraju. Jedną z nich jest pewien internauta, który swoim komentarzem wywołał niemałe dyskusje. Na forum WP Kafeteria forumowicz o imieniu Adam przyznał, że nie wpuszcza do domu księdza, ponieważ nie podoba mu się, gdy duchowny rozgląda się po jego mieszkaniu i żąda pieniędzy.

Zdania innych forumowiczów były podzielone. Część z nich zaatakowała internautę i skrytykowała jego postawę:

- Nie dramatyzuj. Ksiądz też człowiek, osoba duchowna, trochę szacunku

- Jeszcze nigdy ksiądz nie rozglądał mi się po mieszkaniu

Z drugiej strony inni internauci popierali stanowisko Adama i dzielili się swoimi podobnymi przemyśleniami:

- Mamy zaraz 2020 rok, skończmy wreszcie z tymi średniowiecznymi zwyczajami

- Ja też nie wpuszczam

Przypomnij sobie o... KSIĄDZ DOPUŚCIŁ SIĘ TEGO WOBEC UCZENNICY? WSZYSTKO DZIAŁO SIĘ NA LEKCJI RELIGII!