Natalia Kukulska w wieku zaledwie czterech lat straciła mamę. Anna Jantar zginęła w katastrofie lotniczej na warszawskim Okęciu 14 marca 1980 roku. Gwiazda nie miała więc lekkiego dzieciństwa.

Ze względu na swoje traumatyczne doświadczenia sprzed lat postanowiła zaangażować się w kampanię społeczną organizowana przez Stowarzyszenie SOS Wioska Dziecięca.

- Każde dziecko przychodzi do szkoły z jakimś bagażem problemów, doświadczeń i w różny sposób one działają na jego wrażliwość. Często przez to ma gorsze wyniki w szkole, ponieważ jest zdekoncentrowany.

Więc chodzi o to, żebyśmy jako rodzice już na tym etapie domowym mieli tę świadomość, że często przenosimy nasze problemy na dzieci. I wtedy one idą do szkoły, mając głowę pełną tego, co się dzieje w domu.

Są różne problemy – poważne zdrowotne czy też takie, jak alkoholizm, jakieś depresje albo kłótnie, albo nawet takie prozaiczne jak kredyt. I dziecko ma tym zajętą głowę- mówi Natalia Kukulska.

Według statystyk, aż 41 procent dzieci w wieku szkolnym doświadczyło przemocy ze strony bliskiej osoby, a ponad milion wychowuje się w rodzinach dotkniętych problemem alkoholowym.

Gwiazda tłumaczy, że najmłodsi niosą na swoich barkach dużo więcej ciężaru niż wydaje się dorosłym. Ciągłe kłótnie w domu, alkohol, przemoc, strata jednego z rodziców wywiera na nich ogromne piętno.

- Dzieci spędzają w szkole bardzo dużo czasu, więc niezwykle ważnym czynnikiem jest reakcja nauczyciela, zauważenie jakiejś traumy czy problemu. W związku z tym Wioski wyszły z inicjatywą stworzenia specjalnego podręcznika, takiego przewodnika, w jaki sposób to rozpoznać i jak do takiego dziecka, do jego wrażliwości dotrzeć.

I wydaje mi się, że to jest coś niezwykle trudnego dla wielu nauczycieli, którzy mają klasy obciążone i tych dzieci jest w szkole dużo. Ale to indywidualne podejście jest niezwykle ważne, żeby dzieci mogły dostać pomoc psychologiczną, terapeutyczną - tłumaczy gwiazda.

Problemy utrudniają naukę oraz prawidłowy kontakt z rówieśnikami. Dziecko z problemami zaczyna się dziwnie zachowywać, co dla otoczenia jest zaskakujące, ale świadczy tylko o tym, że najmłodszy nie wie, jak poradzić sobie z nadmiarem emocji.

Kolejna odsłona kampanii „Problemy dorosłych obciążają codzienność dzieci”, organizowanej przez SOS Wioski Dziecięce, ma zwrócić uwagę na to, jak dużym obciążeniem dla dzieci mogą być problemy ich najbliższych.

Stowarzyszenie przygotowało specjalny przewodnik „Szkoła wrażliwa na traumę. Jak wspierać dziecko z doświadczeniem traumy w procesie edukacji”, którego ambasadorką jest Natalia Kukulska.

- Kampania jest niezwykle potrzebna, ponieważ dotyczy nas wszystkich, nie dotyczy tylko dzieci z wiosek dziecięcych, dzieci osieroconych czy takich, które w jakiś sposób nie mogą żyć w swoich rodzinach biologicznych, ale dotyczy nas wszystkich - mówi Kukulska.

Przypomnij sobie o… MIEJSCE, W KTÓRYM MIESZKALI NIE NADAWAŁO SIĘ DO ŻYCIA. Z POMOCĄ RUSZYŁA ZNANA PREZENTERKA

Jak informował portal Życie: MACIEJ DOWBOR I JOANNA KORONIEWSKA W ODWIEDZINACH U BABCI. SKUTKIEM SĄ DODATKOWE KILOGRAMY

Portal Życie pisał również o… LARA GESSLER I JEJ NOWY PARTNER SĄ "RZYMSKIM MAŁŻEŃSTWEM"! O CO CHODZI W TAKIM ZWIĄZKU