Dzień Świętego Marcina przypada na 11 listopada. Obchodzi się go różnorako – niektórzy skupiają się na świętowaniu niepodległości ojczyzny (obchody przypadają w ten sam dzień), dla innych to dzień w roku, podczas którego można odpocząć i spróbować rogali świętomarcińskich, zaś dla innych – szczególnie dla osób pochodzących z kujawsko-pomorskiego – to dzień, w którym króluje gęsina.

Święto gęsiny odbywa się na Kujawach już od 11 lat. Każdy, kto zdecydował się przyłączyć do wydarzenia, mógł spróbować potraw z gęsiego mięsa, a także obserwować różne prezentacje kulinarne, m.in. Michela Morana, francuskiego kucharza, którego możemy znać m.in. z MasterChefa, oraz polskich kucharzy, tj. Andrzeja Polana i Agaty Wojdy.

„To ekstraklasa w swojej dziedzinie. Przygotowywane przez nich potrawy są dziełami sztuki” – skwitowała pani Janina z Torunia, która była uczestniczką wydarzenia już trzeci raz. Zabrała ze sobą syna.

Jak mówiła, największym problemem całego wydarzenia są ceny – co roku wszystko kosztuje coraz więcej.

Portal Spożywczy dotarł do innego uczestnika festiwalu – pana Rafała z Bydgoszczy. Przyjechał on na święto razem z całą rodziną, chcąc pokazać jej – głównie swoim dzieciom – regionalną kuchnię. Pan Rafał zaznaczył, że w domu jedzą gęsinę tylko od święta.

„Nie jemy jej co tydzień w niedzielę, dlatego taka okazja jak dziś pozwala zrobić nieco zapasów, żeby spróbować gęsi w różnych wydaniach” – opowiadał.

Wydarzenie odbywało się w Przysieku koło Torunia w sobotę i niedzielę, 9 i 10 listopada 2019 roku. Była to 11. edycja Kujawsko-Pomorskiego Festiwalu Gęsiny. Na wydarzeniu pojawiły się setki małych stoisk.

Można było kupić m.in. smalec, pierogi z gęsi, pasztety, kiełbasę, okrasę, gęś duszoną, smażoną, pieczoną i gotowaną.

Osoby, które preferują inne mięsa, miały spory wybór – dostępne były także m.in. baranina, wołowina, jagnięcina i konina. Dodatkowo chętni mogli zakupić domowe nalewki, piwa, tradycyjne słodycze, sery i chleby.

Celem Festiwalu Gęsiny, który odbył się w miniony weekend, jest pamiętanie o rodzimych tradycjach kulinarnych.

Gęsina była przygotowywana przez polskie gospodynie już w XVII wieku.

Przypomnij sobie o… ŚWIETNA PROMOCJA W PRZEBOJOWEJ APLIKACJI! ZAŁOŻYSZ KONTO ZA DARMO I JESZCZE DOSTANIESZ PIENIĘŻNY BONUS!

Jak informował portal Życie: SIECIÓWKA ROZDAJE PRODUKTY SPOŻYWCZE CAŁKOWICIE ZA DARMO! TRZEBA TYLKO WYPEŁNIĆ KRÓTKI FORMULARZ

Portal Życie pisał również o… "LUBIĘ SWOJĄ PRACĘ!" - JAK WIELE OSÓB MOŻE TAK POWIEDZIEĆ? CO SPRAWIA, ŻE JESTEŚMY Z NIEJ ZADOWOLENI