Każda gospodyni domowa ma swoje sztuczki i pewną wiedzę, którą przekazuje kolejnym pokoleniom. Tym właśnie sposobem babcie czy mamy przekazują nam rodzinne przepisy, triki na sprzątanie oraz prowadzenie domu.

Niegdyś kolejne panie domu czerpały wiedzę z informacji, które przekazywano z pokolenia na pokolenie, lecz obecnie wiele z nas posiłkuje się wiadomościami z internetu – to skarbnica wiedzy, z której aż szkoda nie skorzystać.

Tym razem możemy dowiedzieć się nieco na temat wody z jajek. Dlaczego lepiej ją zatrzymać?

Nie wylewaj wody od jajek. Źródło: YouTube
Nie wylewaj wody od jajek. Źródło: YouTube
Nie wylewaj wody od jajek. Źródło: YouTube

Woda z jajek ma wiele cennych mikroskładników

Zdecydowana większość osób po ugotowaniu jajek po prostu wylewa wodę, w której były gotowane. Często później zalewa się je zimną wodą, by szybciej stygły. Tymczasem woda z jajek może być bardzo przydatna.

Asystenci laboratoryjni z Wydziału Nauk Medycznych Uniwersytetu w Birmingham postanowili wziąć tę kwestię pod lupę. Zajęli się badaniem, jakie reakcje chemiczne zachodzą w wodzie, gdy gotujemy w niej jajka. Efekty mogą zwalić z nóg.

W skorupce jajka znajduje się 90% węglanu wapnia oraz 27 innych pierwiastków, m.in. cynk, fluor, fosfor, krzem i miedź. Gdy gotujemy jajka, woda nasycona zostaje jonami wapnia, a także pierwiastkami znajdującymi się w skorupce.

Nie wylewaj wody od jajek. Źródło: YouTube
Nie wylewaj wody od jajek. Źródło: YouTube
Nie wylewaj wody od jajek. Źródło: YouTube

To sprawia, że można używać jej m.in. w celach ogrodniczych. Naukowcy uważają, że jeśli będziemy podlewać nią kwiaty, będą one rosły aż dziesięć razy szybciej.

Tymczasem jeśli woda z jaj używana jest do nasączania nasion, możemy się spodziewać, że młode rośliny będą bardziej odporne na choroby, a pędy, które wypuszczą, będą bardzo silne.

Ponadto pozwala to na zachowanie dobrego pH gleby (ok. 5,5/6,5).

By móc używać tak wody z gotowania jajek, trzeba dać jej ostygnąć. Nadaje się także do zraszania kwiatów – szczególnie tych, które cierpią na niedobory wapnia (co objawia się brązowymi plamami, wysuszonymi końcówkami liści oraz powolnym wzrostem pędów, które mają małe liście).

Przypomnij sobie o… POKAŻ MI JAK SKŁADASZ RĘCE A POWIEM CI KIM JESTEŚ. NIEZWYKLE BADANIA MAJĄCE ODZWIERCIEDLENIE W RZECZYWISTOŚCI

Jak informował portal Życie: KORONAWIRUS W POLSKIM SZPITALU. ZAMKNIĘTO DWA ODDZIAŁY

Portal Życie pisał również o… ILE ZARABIA PAPIEŻ FRANCISZEK? ODPOWIEDŹ POTRAFI ZASKOCZYĆ