Coraz mniej osób może z ręką na sercu przyznać, że nie boi się koronawirusa. Często nie jest to lęk przed samym zarażeniem, a bardziej obawa o bliskich, szczególnie osoby znajdujące się w grupie podwyższonego ryzyka, czyli np. starsi członkowie rodziny, z którymi mamy styczność, lub osoby schorowane.

Właśnie dlatego staramy się chronić przed zarażeniem na różne sposoby. Najlepszą metodą jest oczywiście pozostawanie w domu, gdy tylko to możliwe, jednak, jak wiadomo, życie musi toczyć się dalej – wciąż naglą nas codzienne sprawy: praca, zakupy.

Co zrobić, by jak najmniej się narażać? Najlepiej stosować różnego rodzaju ochronę – myć i dezynfekować ręce, nosić ochronne rękawiczki, a także maseczki.

Zatrzymajmy się na chwilę przy tych ostatnich. Co zrobić, by maseczki były jak najbardziej skuteczne i realnie chroniły nas przed zachorowaniem?

Jak nosić maseczkę ochronną. Źródło: YouTube
Jak nosić maseczkę ochronną. Źródło: YouTube
Jak nosić maseczkę ochronną. Źródło: YouTube

Jak poprawnie nosić maseczki ochronne?

W internecie pojawiło się sporo poradników mówiących o prawidłowym szyciu maseczek ochronnych oraz ich odpowiednim noszeniu. Wiele osób zdecydowało się kupić te środki ochrony, inni próbują wykonać je sami.

Istnieje jednak pewne zasady, których trzeba przestrzegać, by były one skuteczne i zapewniały odpowiednią ochronę osobom, które je noszą.

Dyrektor Światowej Organizacji Zdrowia do spraw sytuacji kryzysowych, dr Michael Ryan, postanowił zabrać głos w sprawie maseczek ochronnych. W oświadczeniu, które przygotował, ujawnił, co jest mitem na temat koronawirusa.

Specjalista zauważa, że maseczek nie musimy nosić po domu – o ile nie mamy objawów lub osób zarażonych, które z nami mieszkają. Dodaje, że jeśli sytuacja tego nie wymaga, szkoda marnować maseczek, gdyż są one w tej chwili towarem deficytowym.

Jak nosić maseczkę ochronną. Źródło: YouTube
Jak nosić maseczkę ochronną. Źródło: YouTube
Jak nosić maseczkę ochronną. Źródło: YouTube

Ponadto podczas noszenia maseczki nie wolno dotykać ani jej, ani twarzy, gdyż inaczej możemy roznosić chorobę. Zdejmujmy maseczki tylko umytymi, odkażonymi rękami.

Poza tym jednorazowa maseczka nie służy do wielokrotnego użytku, zaś te wielorazowe powinno się odkażać alkoholem po każdym zużyciu i myć ręce.

Maseczka musi być dopasowana do twarzy – niezbyt duża, gdyż wtedy narażamy się na złapanie wirusa drogą kropelkową, ale także nie za mała, ponieważ będzie nam ciężko oddychać. Jeśli maseczka jest nie w naszym rozmiarze – nie kupujmy jej, gdyż będzie potrzebna innej osobie.

Przypomnij sobie o… KIEDY SĄSIADKA POLECIŁA MI TO DO PODLEWANIA STORCZYKÓW, NIE BYŁAM PRZEKONANA. JAK SIĘ PÓŹNIEJ OKAZAŁO, NIEPOTRZEBNIE

Jak informował portal Życie: CZTEROLATKA ŚPIEWA UTWÓR FRANKA SINATRY. EFEKT JEST SPEKTAKULARNY

Portal Życie pisał również o… ZARAŻONY KORONAWIRUSEM MĘŻCZYZNA ZBIEGŁ ZE SZPITALA. TRWAJĄ POSZUKIWANIA OSÓB, KTÓRE MOGŁY MIEĆ Z NIM KONTAKT