Jak wynika z informacji przekazanych przez portal "Pikio" wynika, że rodziny osób zmarłych w wyniku Covid-19 muszą się liczyć z ogromnymi kosztami ogranizacji pochówku. Światło dzienne ujrzały cenniki niektórych zakładów pogrzebowych. Kwoty niejednego mogą przyprawić o zawrót głowy.

Rachunek za pogrzeb zwala z nóg

Rodzina zmarłego na Covid-19 pacjenta musiała zmierzyć się nie tylko z ogromną stratą, ale także niebagatelną kwotą za pochówek. Kiedy zobaczyli rachunk z MPUK należącego do warszawskiego samorządu, przecierali oczy ze zdumienia. Widniały na nim zaledwie trzy pozyjce, a ich koszt pochłonął połowę zasiłku pogrzebowego.

Rodzina czterdziestolatka zmarłego na w wyniku zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 przeżyła ogromny szok. Mężczyzna był jeszcze młody i nikt nie spodziewał się, że może umrzeć. Osierocił dwójkę dzieci. Koszty pogrzebu były dla blikich czterdziestolatka dodatkowym ciosem.

Jak informuje portal "Pikio" za worek na ciało, w którym chowani są zmarli na covid rodzina musiała zapłacić 114 złotych, a za dezynfekcję samochodu po przewiezieniu ciała aż 1180 złotych.

YouTube

Zasiłek pogrzebowy

Obecnie zasiłek pogrzebowy wynosi 4 tysiące złotych. Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie planuje zwiększenia tej kwoty w związku z rosnącymi kosztami pochówku osób z covid-19. Dlatego wiele osób decyduje się na najtańsze możliwe opcje.

Przeprowadzenie pochówku osób zakażaonych koronawirusem zostało w sposób szczegółowy opisane w specjalnym rozporządzeniu wydanym przez Ministerstwo Zdrowia. MPUK wycenił czynności zabezpieczające na kwotę 520 zł, dezynfekcję karawanu na 620 zł, worki na ciało to koszt 45 zł, zaś worek na trumnę 69 zł.

Cytowany przez portal "Pikio" Robert Czyżak z Polskiej Izby Branży Pogrzebowej wskazał, że w jego ocenie koszty związane z kwestiami dezynfekcji nie powinny być aż tak wysokie. Podkreślił również, że nie ma uzasadnienia dla zaczącego wzrostu świadczenia usług pogrzebowych.

YouTube

Co sądzicie o całej sprawie?

To też może cię zainteresować: Tegoroczne Święta Bożego Narodzenia spędzimy samotnie? W ostatnim wywiadzie minister zdrowia Adam Niedzielski rozwiał wszystkie wątpliwości

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Waldemar Kraska z nowymi wieściami o stanie polskiej ochrony zdrowia. Wiceminister przekonuje, że do walki z pandemią uruchomiono wszystko, co możliwe

O tym się mówi: Czy wiernych w Polsce czeka całkowity zakaz przyjmowania Komunii Świętej? W Ministerstwie Zdrowia znalazł się wniosek, jest odpowiedź resortu