Jest lubiany przez prawie wszystkich dorosłych i dzieci bez wyjątku. Te pierogi przygotowywane są przez cały rok — ze świeżych wiśni latem i z mrożonych wiśni zimą.

Wydaje się, że nie ma nic skomplikowanego w ich przygotowaniu, ale czasami nie okazują się tak smaczne, jak byśmy chcieli.

Czasami ciasto na pierogi okazuje się bardzo trudne, a czasem po prostu się gotują. Podzielę się z Tobą kilkoma przydatnymi wskazówkami i powiem, jak gotować pierogi z wiśniami, abyś chciał je gotować raz za razem.

Jak gotować pierogi z wiśniami

Składniki:

320 g mąki (i dodatkowo do wyrabiania)
400 g Wiśni (bez pestek)
180 ml wody (gorącej)
3 st. l. Olej roślinny
1 szczypta soli
1-2 st. l. Cukier
1 st. l. Manka

Pierogi Z Wiśniami.

Przepis krok po kroku

1 Usuń kamienie z wiśni ręcznie lub za pomocą specjalnego urządzenia. Możesz także kupić mrożone wiśnie i po prostu rozmrozić je.

2 Odmierz wymaganą ilość mąki i wlej do dużej miski. Dodaj gorącą wodę i trochę zamieszaj.

3 Temperatura wody powinna wynosić 90-95 stopni. Możesz po prostu zagotować czajnik, a następnie odczekać 5 minut, aż woda nieco ostygnie.

4 Dodaj gorącą wodę do mąki

5 Dodaj olej roślinny do ciasta do wyrabiania. Dzięki temu będzie bardziej elastyczny i nie rozpadnie się podczas gotowania.

6 Dodaj olej roślinny do ciasta

7 Zagnieść ciasto w misce, a następnie przenieść na powierzchnię roboczą posypaną mąką i zagnieść. Ciasto powinno stać się elastyczne i nie przylegać do rąk.

8 Zagnieść ciasto na pierogi

9 Dodaj łyżkę kaszy manny do obranych wiśni. Kasza manna wchłonie nadmiar soku wiśniowego, a pierogi pozostaną soczyste, ale sok nie wycieknie po zjedzeniu pierogów.

10 Dodaj odrobinę semoliny do wiśni

11 Rozwałkuj ciasto na grubość około 2-3 milimetrów na desce lub powierzchni roboczej. Za pomocą kubka lub szklanki wytnij kółka z ciasta.

12 Rozwałkuj ciasto i uformuj koła

13 Rozłóż odrobinę nadzienia na jednej krawędzi koła i delikatnie naciśnij drugą stronę. Ściśnij dobrze brzegi ciasta, aby nadzienie nie wyciekło z kluski podczas gotowania.
Formuj pierogi

14 Formuj pierogi ze wszystkich kręgów ciasta. Gotuj pierogi we wrzącej wodzie przez około 3-4 minuty. Ściśnij koniec kluski.

15 Umieść gorące pierogi w misce i posyp cukrem. To doda słodyczy i zapobiegnie sklejaniu się pierogów. Dlatego nie dodaliśmy cukru do samego nadzienia.

Jak informował portal "Życie": KONTROLERZY ROZPOCZĘLI PRACĘ NA TERENIE CAŁEJ POLSKI, KARY MOGĄ TRAFIĆ DO MILIONÓW POLAKÓW. JAK USTRZEC SIĘ ZAPŁACENIA NAWET 700 ZŁOTYCH

Przypomnij sobie: LOKALE GASTRONOMICZNE W CAŁEJ POLSCE PRZECHODZĄ MASOWE KONTROLE. NIE JEST DOBRZE, KLIENCI MAJĄ SIĘ CZEGO OBAWIAĆ

Portal "Życie" pisał również: WZRUSZAJĄCA POSTAWA KSIĘDZA ZASŁUGUJE NA NAŚLADOWANIE. NIEKTÓRZY PORÓWNUJĄ GO DO ŚW. FRANCISZKA, MÓWI, ŻE KAŻDY MA WSTĘP DO KOŚCIOŁA