8 stycznia wszedł w życie obowiązek wystawiania e-recept. Ministerstwo Zdrowia podkreśla, że ta zmiana ma przynieść korzyści zarówno systemowi ochrony zdrowia, jak i pacjentom.

Ci zyskają wygodny dostęp do czytelnego dokumentu oraz możliwość wykupienia leków w różnych aptekach bez konieczności sporządzania odpisu i bez utraty refundacji. Ponadto e-recepty nie można zniszczyć ani zgubić.

E-recepta powiązana jest z Internetowym Kontem Pacjenta (dostępnym pod adresem pacjent.gov.pl), które daje chorym dostęp do historii prowadzonego leczenia. Informacje na ten temat można także udostępniać bliskim. Z kolei e-receptę można przesłać SMS-em, by poprosić kogoś o jej wykupienie.

Historię wystawionych e-recept można także udostępnić lekarzowi, u którego podejmujemy terapię, by miał wgląd w dotychczasowe leczenie. Rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz podkreśla:

Pamiętajmy, że elektroniczna recepta to także nasze bezpieczeństwo. Lekarz, dzięki upoważnieniu, zawsze może mieć pod kontrolą leki wypisywane przez innego lekarza, tak, by nie doszło do niepożądanej interakcji medykamentów.

Warto wspomnieć, że e-recepta może być wystawiona nawet bez wizyty w gabinecie lekarskim. Lekarz może wystawić ją na cały rok z góry. Pacjent wówczas wykupuje ją, gdy tylko skończy mu się dotychczasowa partia leków.

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz podkreśla, że już teraz e-recepty cieszą się dużą popularnością. Korzystają z nich nawet lekarze starej daty:

Na dziś mamy wystawionych ponad 52 mln e-recept dla blisko 10 mln pacjentów. Wszystkich lekarzy, którzy wystawili elektroniczną receptę jest już ponad 60 tysięcy. Mamy sześciu lekarzy w wieku 90 i 91 lat, którzy wystawili e-receptę i ponad 530 w wieku od 80 do 89 lat. Najwięcej lekarzy wystawiających e-receptę, bo blisko 40 tys. jest w grupie 40-65 lat.

Choć dziś wszedł w życie obowiązek stosowania e-recept, przepisy nie przewidują kar dla lekarzy, którzy po 8 stycznia 2020 roku nadal będą wystawiać recepty w postaci papierowej.

Na portalu "Życie" dowiesz się również... OD 1 STYCZNIA WESZŁY NOWE PRZEPISY W WIELU DZIEDZINACH. E-RECEPTY I WYGODNIEJSZE EGZAMINY NA PRAWO JAZDY TO TYLKO NIEKTÓRE Z NICH

Warto sobie przypomnieć... NOWOŚĆ W POLSKIEJ SŁUŻBIE ZDROWIA. INTERNETOWE KONTO PACJENTA - CO TO I CZY TRZEBA JE ZAŁOŻYĆ

Portal "Życie" informował także o... IKEA ZAPŁACI MILIONOWE ODSZKODOWANIE POLSKIM RODZICOM. TO NAJWYŻSZA KWOTA W HISTORII