Internetowe Konto Pacjenta to bezpłatna aplikacja Ministerstwa Zdrowia, która dostępna jest na stronie internetowej pacjent.gov.pl. Zapewnia szeroki dostęp do całego wachlarza usług cyfrowych, oferowanych w zakresie ochrony zdrowia.

Po zalogowaniu na Internetowe Konto Pacjenta pacjent może m.in. otrzymać e-receptę i w każdej chwili sprawdzić zaleconą dawkę leków. Może także zajrzeć w historię leczenia swoich dzieci do 18 roku życia, współmałżonka czy też starszych rodziców. To ogromne ułatwienie dla całej rodziny.

Nowe narzędzie zapewnia dostęp do wystawionych e-recept, a także wykonanych procedur medycznych. Zapisane mają tam być również wszystkie wizyty lekarskie oraz hospitalizacje, których koszt pokryty został z Narodowego Funduszu Zdrowia.

Za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta można upoważnić wybraną osobę do odbioru w naszym imieniu e-recepty oraz wyników badań. Można również śledzić to, czy nasz bliski wykupił już przepisane mu leki.

Do wglądu w IKP można również upoważnić wybraną przez siebie placówkę medyczną. Dzięki temu lekarz zobaczy, jakie leki otrzymywał pacjent do tej pory. Ma to duże znaczenie w sytuacji, gdy przejmuje terapię rozpoczętą już przez innego lekarza.

Internetowe Konto Pacjenta może odmienić życie osób z chorobami przewlekłymi. Teraz nie będą już musieli stać w wielogodzinnych kolejkach do lekarza, by przedłużyć leki. Będą mogli to zrobić zdalnie, a kod dostępu e-recepty otrzymają SMS-em oraz na swoje IKP.

W przyszłości Internetowe Konto Pacjenta ma zostać rozbudowane o dodatkowe usługi. Jedną z nich jest powiadomienie o terminach badań lekarskich, ponieważ na IKP będą dostępne nie tylko recepty, ale i skierowania.

Wprowadzenie IKP to odpowiedź na potrzeby Polaków w zakresie wdrażania cyfrowych rozwiązań do ochrony zdrowia. W tej chwili w systemie jest już prawie 40 tys. lekarzy, którzy łącznie wystawili już ponad 35 mln e-recept. Z kolei do swoich kont zalogowało się niemal 650 tys. Polaków.

Na portalu "Życie" dowiesz się także... JUŻ ZA TRZY TYGODNIE SZYKUJĄ SIĘ OGROMNE PODWYŻKI CEN. ODCZUJĄ TO PORTFELE WSZYSTKICH POLAKÓW
Warto sobie przypomnieć... KOLEJNY SZPITAL ZAWIESZA SWOJĄ DZIAŁALNOŚĆ. KTÓRZY PACJENCI ZOSTANĄ BEZ OPIEKI?
Portal "Życie" informuje również o... MIĘSO MIELONE KUPOWANE NA WAGĘ MOŻE MIEĆ NEGATYWNY WPŁYW NA ZDROWIE. DLACZEGO WARTO GO UNIKAĆ