W województwie lubelskim, w gminie Uścimów, stwierdzono wystąpienie ptasiej grypy. Choroba została stwierdzona w trzech fermach indyków, a jej ofiarami padło około 25 tysięcy ptaków.

- Teren występowania ognisk został zabezpieczony przez powiatowego lekarza weterynarii, policję oraz inne służby. Sytuacja jest na bieżąco monitorowana – informował Jakub Koper z biura wojewody lubelskiego.

Lech Sprawka, wojewoda lubelski, 1 stycznia wydał rozporządzenie mające na celu m.in. ograniczenie transportu drobiu w obszarach, gdzie wirus może być obecny.

Ptasia grypa zaatakowała w Polsce

Ptasia grypa (HPAI) została wykryta w miejscowości Stary Uścimów w gminie Uścimów, w powiecie lubartowskim.

Jak podaje do informacji Paweł Piotrowski, wojewódzki lekarz weterynarii, pobrano próbki do przeprowadzenia badań na występowanie chorób. We wszystkich trzech gospodarstwach potwierdziło się zakażenie ptasią grypą.

- Na dziś jest około 25 tysięcy padłych ptaków. Część ptaków została już wywieziona do utylizacji, część jeszcze czeka na zebranie – dodał.

Wspomniał, że w okolicznych gospodarstwach kontaktowych, tzn. miejscach, w których istnieje zagrożenie wystąpienia groźnej choroby, ptaki zostaną wybite. Na razie nie wiadomo, jak wiele ptaków spotka ten los.

Na początku podejrzewano, że indyki zatruły się paszą, jednak wyniki badań próbek wykazały jednoznacznie, że śmierć ptaków to wynik ptasiej grypy. Obszar, na którym wirus zaatakował, jest „zagłębiem drobiarskim”, obfitym w hodowle drobiu.

Ze względu na realne zagrożenie okolicznych terenów ptasią grypą zwołano Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego, w którym znalazł się również Lech Sprawka, wojewoda lubelski.

Zespół spotkał się we wtorkowy wieczór, już w środę zaś wojewoda wydał rozporządzenie, w którym określił strefę zapowietrzoną (promień min. 3 km od ogniska wystąpienia choroby) oraz strefę zagrożoną poza obszarem zapowietrzonym (promień min. 7 km, powiaty – lubartowski, parczewski i łęczyński).

W tych strefach obowiązuje zakaz lub ograniczenie m.in. transportu ptaków. Należy trzymać ptaki w zamkniętych kurnikach lub innych zabudowaniach, by nie miały kontaktu z resztą ptaków, a na ustalonych drogach publicznych albo prywatnych należy wyłożyć maty dezynfekcyjne.

Dodatkowo w przypadku zwiększonej śmiertelności albo zachorowalności ptaków ich właściciele mają obowiązek zgłoszenia tej sytuacji do powiatowego lekarza weterynarii.

Na drodze dojazdowej do gospodarstwa, w którym wystąpiła ptasia grypa, znajduje się patrol policyjny, pilnujący, by nie przejeżdżały tędy niepowołane osoby. Przejechać mogą mieszkańcy.

Przypomnij sobie o… WAŻNA ZMIANA DLA WSZYSTKICH UCZESTNIKÓW RUCHU DROGOWEGO. PIESZY BĘDZIE MIAŁ PIERWSZEŃSTWO NIE TYLKO NA PASACH

Jak informował portal Życie: DNI WOLNE OD PRACY W 2020 ROKU. KIEDY PRZYPADAJĄ I JAK NAJLEPIEJ Z NICH SKORZYSTAĆ

Portal Życie pisał również o… ŚWIĘTA NAKAZANE W 2020 ROKU. OTO KALENDARZ ŚWIĄT KOŚCIELNYCH NA ROK 2020